Şuhut Anayurt Gazetesi

Ahmet Aytekin : Çiftçiden Kısa Kısa

Ahmet Aytekin : Çiftçiden Kısa Kısa
413 views
30 Mart 2022 - 16:57

Artan yem maliyetleri süt üreticilerini zorda bıraktı . Ulusal Süt Konseyi süt fiyatlarını güncellemek zorunda kaldı . Süt tavan fiyatları 4.70 tl den 5.70 tl ye yükseltildi. Yem / süt paritesine yine de düşük . Devlet desteği de 0,20 krş dan 1,00 tl yükseltildi. Süt desteği yükselince bundan aslan payını “ Süt Üreticileri Birliği “ kaptı. Daha önce birliğe kayıt olmayan üreticiler , apar -topar , haldır – huldur üye oluyorlar . Üye aidatı 521.00 tl . Süt desteği alabilmen için süt birliğine üye olman şart. Peki ne yapar bu birlik ? Ana sözleşmesinde çok şey yazar da , şu anda yaptığı iş ; süt müstahsil faturalarını sisteme işlemek . Peki bu süt desteklerinin bir ödeme takvimi var mı ? Ne gezer . Daha 2021 yılı ağustos eylül ekim …. bugüne süt destekleri yatmamış. Ayrıca 2021 yılı buzağı destekleri de henüz yatmamış . Sorsan destek veriyoruz , destek veriyoruz , böyle destek mi olur .

İşin diğer garip tarafı da bu Süt Birliğinin başkanı da çok sevdiğimiz , hemşehrimiz Osman Derin , Osman Derin başarılı bir süt tüccarı , yani toplayıp , pazarlayan bir iş insanı . İş insanı olunca , üreticilerin sorunlarını fazla gündeme getiremiyor . Nedeni Türkiyede her iş insanının olduğu gibi çekinme , korku . Diğer birliklerin başkanları da maalesef aynı durumda.
Ramazan ayı yaklaşınca et fiyatları arttı , hal böyle olunca ithalatçı et baronları “ Uruguay , Uruguay , Uruguay “ diye tezahürat etmeye başladılar . Dışarıdan kasaplık hayvan ve lop et getirerek “Et ve Süt Kurumuna” satıyor , bu işte çok büyük rant var . Et ve Süt Kurumu zararına satıyor , zarar görev zararı olarak hazineye yazılıyor.
Ette ve sütte yem maliyeti düşmeyince hiçbir sorun çözülmez . Bunu herkes biliyor da uygulamak işine gelmiyor. Yoksa ithal baronları ne satacak .
Şuhut merkezde bulunan “ Büyük Camii “nin helası yok . Şaka gibi değil mi ! Maalesef yok . Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce aslına uygun restore edilen Büyük Camii aynı zamanda cenaze namazlarının kılındığı protokol camisi . Bu konuyu ayaküstü sorduğum ilçe müftümüz “ vakıflar hela yapılmasına izin vermiyor “dedi. Bu nasıl mantık, iddia ediyorum Türkiye de böyle bir durum yoktur . Çoğu yaşlı olan cemaatın en çok ihtiyacı olan bu hela meselesini yerel yönetimler ve mülki amirlerin çözmesi gerekir.
Zamlardan , doğal afetlerden uzak, bol ve bereketli kazançlar dilerim.