Şuhut Anayurt Gazetesi

Ahmet Aytekin: Kısa Kısa

Ahmet Aytekin: Kısa Kısa
438 views
23 Mart 2022 - 20:36

Zam sağanağı durmuyor , akaryakıt ve elektrik fiyatları orantısız zamlanınca olacağı budur. Geçen yıl Doğuş Şeker Fabrikası, pancar parasında parası kesilmek kaydı ile torbasını (50 kg) 214 tl ye şeker verdi . Altı ay bile olmadan torbası piyasada 750 tl olmuş , ne oldu da böyle oldu ? Otobüs yolcu biletleri , et , tavuk ve yumurta vb. , aklına ne gelirse A dan Z ye ne varsa fiyatlar durmuyor , uçuyor .
Ramazan ayı geldi , daha önceki yıllarda olduğu gibi , yine geleneksel “ ramazan ayı” zamları da yapılmaya başladı . Pide , ekmek fiyatları zamladı . Kutsal aylarımızdan Ramazan ayında dini duygular yükselir , tv lerde hocalar bülbüller öter adeta , iftar programları , yardım kolileri , zekatlar verilir. Gel gelelim zurnanın zırt dediği yere Ey Müslümanlar , neden ramazan ayında zam yaparsınız bu sorulması gereken bir soru , beklenti , bırak zam yapmayı , indirim bile yapılması lazım değil mi ?
Diğer dinlerde ( hristiyanlık , Musevilik vb.) kendilerince özel günlerinde bırak zam yapmayı , indirim yaptıklarını basından öğreniyoruz. Peki ; Müslümanlar neden böyle bir şey yapmıyoruz , dinimiz böyle mi emrediyor , hayır . Lafta , sözde Müslümanlığı bırakıp , gerçek Müslümanlığı anlamamız gerekir.
Maliye bakanı , Nebati nin işi zor . Adam durumu kurtarmak olmadık hareketler yapıyor. TV lere çıkan “ pop star “ lar gibi neşelendiriyor . Ne yapsın kucağında ekonomik sorunları buldu , çözmesi de yakın gelecekte mümkün gözükmüyor, kendince durumu idare ettiğini sanıyor.
Gelelim iktidar ve diğer ortağının dilinden düşürmediği “ bekaa” meselesine ; her olumsuzluğun arkasına koyduğu” bekaa meselesi var” sözüne , Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş ın sözlerine , yaptığımız hesaplara göre 12 yıl sonra Hatay da biz azınlık durumuna düşeceğiz diyor , vay efendim bunu nasıl söylersin , hatta soruşma bile açılmış . Soruyorum , bundan daha büyük beka meselesi var mıdır ? Bu kadar Suriyeli ye neden bakıyoruz ? Hem yokluk çekiyoruz , hem de efelik yapıyoruz . Dün ilişkilerimizin bozuk olduğu ülkelerle ( BAE , Mısır , İsrail vb.) ilişkileri düzeltmeye çalışıyoruz , doğrusu da budur. Neden Suriye ile konuşarak bu adamları göndermiyoruz .
Bu arada Tarım Kredi Kooperatifleri Şubat ayında gübre fiyatlarını biraz düşürmüştü , yeniden zam yapmışlar , ne oluyor beyler , neden zam yaptınız . Ey iktidar neden bunlara bir çift laf söylemiyorsunuz. Başkan Erdoğan Çanakkale köprüsünün geçiş ücretini 200 liracık olarak açıkladı . Sözleşme gereği 15 Euro + KDV yani 285 tl den mütahit firmalara ödenecek günlük 45,000 araç üzerinden , yani 85 tl sini biz, yani hazine ödeyecek . Neden gübrede böyle bir destek de çiftçiye yapmıyorsunuz . Yaklaşık geçen araca 3 de 1 oranında köprüye destek var da , bizim kullandığımız gübreye neden destek yok .( geçmeyenleri zaten ödeyeceğiz , günlük 45,000 araç üzerinden))
Zamlardan , doğal afetlerden uzak , bol bereketli kazançlar dilerim.