Şuhut Anayurt Gazetesi

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLACAK?

BELEDİYE BAŞKAN  ADAYI KİM OLACAK?
711 views
25 Haziran 2023 - 14:35

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin tamamlanması ardından gözler yerel seçimlerde ki aday adaylarına çevrildi. İlçemizde kimlerin aday olacağı şimdiden merak konusu.Bizde bugün sizler için öne çıkan isimleri ve olabilecek potansiyel adayları sizlere aktarmaya çalışacağız. Öncelikle cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin galibi Cumhur İttifakı nın yerel seçimlerde seçilme ihtimali yüksek olduğu için en fazla bu ittifak taki partilerin neler yapacağı merak konusu. Cumhur İttifakı seçimlere ortak adaylarla ile çıkılması yada AYRI ayrı adaylarla seçimlere gidilmesi tartışma konusu. Kritik yerlerde ittifak olarak tek aday ile girileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Diğer yerlerde ise Şahsi kanaatim AYRI ayrı girileceği yönünde.
Millet ittifakı seçimlerde ağır bir yara aldı. CHP kendi içerisinde diğer ittifak partilerinin seçimlerde yeterince destek vermemesinden yana dertli. İttifakın küçük ortakları kendi aralarında grup oluşturup yola AYRI bir şekilde devam etme eğilimindeler. İYİ parti ise aslında seçimin en büyük kaybedeni gibi gözüküyor. Anketlerde %15-20 arası gösterilen İyi Parti hayal kırıklığına uğradı. MERAL AKŞENER İN gel – git li davranışları seçmende güven duygusunu zedeledi. Bu görüşler neticesinde geçen dönem CHP-İYİ PARTİ ittifakı ile gidilen yerel seçimlere bu dönem nasıl gidileceği belirsiz. CHP nin Şuhut merkezde aldığı oy oranı İYİ Parti den fazla olması nedeniyle İYİ Parti nin elini zayıflatıyor. CHP li bir adayın gölgesinde 1 veya 2 meclis üyeliği alabileceği öngörülüyor. CHP de adaylık için zikredilen çok isim şu anda yok. Kurultay süreci İl ve İlçe teşkilatlarının durumunun belirsizliği buna en büyük etken. HACER ÇEKER en güçlü potansiyel adaylardan biriydi. Ancak İlçe teşkilatı ile olan uyumsuzluğu kendisini partiden uzaklaştırdı. Emekli öğretmen Zeki ÇETİN in oğlu İlker ÇETİN ismi anılanlar arasında yerini alıyor.
MHP de ise İlçe Başkanı Abdullah ZEYBEK in ilçe başkanlığını devresi Afyon İl teşkilatına geçeceği konuşuluyor. Kendisinin Milletvekili Mehmet TAYTAK ile olan güçlü bağı nedeniyle, CUMHUR İTTİFAKI ortak aday çıkarmadığı taktirde, MHP nin adayını belirlemede en yetkili isim. Geçen dönem MHP den başkan adayı olan ve etkili oy alan İbrahim YILDIZ sessiz ve geride dursada en güçlü adaylardan bir tanesi. Bakan beyin varlığına rağmen aday olup bu riske girmişti. Bu dönemde aday olacağına kesin gözüyle bakılıyor. MHP İl genel meclisi üyesi Ali ALTAN İn ismi de adaylık için geçenler arasında. İlçe başkanı ile olan ilişkisi ve aday olma isteği fazla. İl teşkilatı ile ve ilçe başkanı ile bağı sebebiyle aday olabilme ihtimali olan aday adayları arasında.
Gelelim AK PARTİ kanadına, mevcut belediye başkanı Recep BOZKURT üç dönemdir belediye başkanı olduğundan çoğu isimce son dönemi olarak görülüyor. Ancak içeride ki karışıklık en çok Mevcut a yarar prensibi gereği potansiyel güçlü adaylardan birisi. Pancar Kooperatifi Başkanı ve AK PARTİ İl teşkilatı başkanı İbrahim EROĞLU potansiyel ve aday olma ihtimali en yüksek adaylardan birisi. Bakan beyin onay vermesi halinde aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. İl başkanı ile olan yakın ilişkisi, teşkilat ile bağı ve ticari yaşantısı ile muhtemel adaylar içerisinde engüçlü isim. ALİ DİREN, önceki dönem ilçe başkanlığı ve belediye meclis üyeliği yapmış olan Ali DİREN ailevi nedenlerle ilçe başkanlığı nı bırakmamış olsaydı şu anda potansiyel adaylar arasında en güçlü konumda onu zikredecektik. İhtimaller arasında halen güçlü adaylar arasında.
Harun KORKMAZ, mevcut ilçe başkanı olan Harun KORKMAZ ismi zikredilenler arasında. Halen görevine devam etmesi nedeniyle aday olma ihtimali düşük olduğu söyleniyor.
Tüm bu bilgiler ışığında kanaatimizi belirtecek olursak, bu yol daha çokk toz kaldırır. Yaklaşık seçime 8 ay gibi bir süre var. Adayların belirlenmesine son 3-4 ay içerisinde karar veriliyor. Geçmiş tecrübeler gösteriyor ki sahaya ilk çıkan çabuk yıpranıyor ve kaybediyor. O nedenle adayların temkinli olması kendileri için en önemli husus.
Yazımıza son verirken yıllarca Şuhut siyasetinde yer almış birçok seçime girmiş (kazanmış – kaybetmiş) Nuri OYNAĞANLI nın taktiklerinin incelenmesini öneririm. Kendisi aday olmadan önce karşısına çıkacak adayları bekler ve toplumda kendisine nasıl bir talep olduğunu süzerdi sonrasında sahneye çıkardı.
Yine siz değerli okurlarımıza kimlerin aday olmak istediğini yada ihtimalini merak edenleriniz varsa size geçmişten örnekle bir ipucu verelim. Nuri OYNAĞANLI aday olacağı zaman son birkaç ay cuma namazlarına Büyük CAMİİ ye giderdi. Devir değişti aday olabilecekleri artık camii den değil sosyal medya hesaplarından anlayabilirsiniz. Vatandaşın sosyal medya hesaplarına en çok beğeni ve yorum yapanların potansiyel aday olduklarını buradan anlayabilirsiniz. İYİ BAYRAMLAR SELAM VE DUA İLE…