Şuhut Anayurt Gazetesi

BÜYUK ZAFER’İN 100. YIL DÖNÜMÜNDE

BÜYUK ZAFER’İN 100. YIL DÖNÜMÜNDE
257 views
27 Ocak 2022 - 1:35

Afyonkarahisar’da ysyın yapan GÜN FM Radyosunda adeta bir klasik haline gelen “Basın Odası” programında masaya yatırılan konulardan biri de KARAADİLLİ Yağlı Güreşleri idi.

Hemsehrimiz İsmail Akar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen programın konukları her zamanki gibi Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim’di.Her hafta yurt ve dünya sorunlarının tartışıldığı programin bu hafta masaya yatırdığı konulardan biri de yaklaşık 20 yıldır unutulmaya yüz tutan KARAADİLLİ YAĞLI GÜREŞLERİ oldu.Aslen Karaadillili olan eğitimci-yazar Ahmet Tunca hocamız büyük bir vefa örneği göstererek güreşlerin tekrar başlatılmasını istedi.Kendisi de bir dönem Karaadilli Adilspor kulüp başkanlığı yapan Ahmet Tunca hocamız, Büyük Zafer’in 100. Yıldönümü nedeniyle güreşlerin tekrar başlatılmasını istedi.

Ahmet Tunce programda şöyle konuştu;”Afyon Gazeteciler Derneği Gala Gecesi’nde belediye başkanımız Mehmet Zeybek’e konuyu açtım.Afyon’un tanıtımı konusunda müthiş çalışmalar yapan Valimiz Gökmen Çiçek’in konuya hassasiyet göstereceğini tahmin ediyorum. 50 yıl aralıksız yapılarak geleneksel hale gelen yağlı güreşlerimiz yeniden başlatılırsa hem unutulan bir kültürümüz canlanmış olur, hem de tanıtım noktasında Afyonkarahisar’a büyük katkı sağlar.Türkiye’nin 2. Kırkpınar’ı kabul edilen Karaadilli Yağlı Güreşleri Büyük Zafer’in 100.Yıldönümünde kutlama programına alınsın ve görkemli bir şekilde gerçekleştirilsin.”