Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
353 views
13 Haziran 2024 - 9:26

Nihayet TMO buğday fiyatlarını açıkladı . Ne açıklama ama , çiftçi en azından enflasyon kadar artış bekliyordu . Yani TÜİK bir yıllık enflasyonu % 75 açıkladı üreticinin de beklentisi bu yöndeydi .

Buğday , arpa da kg da 1,00 TL lik artış yapıldı . Böyle olunca artış % 18 gibi kaldı .

Bu açıklamalara tepkilere gelince ; Çiftçinin çatı örgütü Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Şemsi Bayraktar şöyle diyor “ fiyatlar düşük tutulmuş , Başkan Erdoğan’a MEKTUP yazalım “ dedi . Yani bizim başkan işi mektupla çözeceğini zannediyor . Helal olsun başkanımıza ne yapsın .

Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı ise ; “ Çiftçi ile aramızı açmaya çalışanlara asla müsade etmeyeceğiz “ dedi . Ben bu cümleden bir şey anlamadım , siz ne anladınız .

Çiftçinin beklentisi en azında enflasyon kadar bir artış bekleniyordu . TÜİK’e göre enflasyon % 75 , açıklanan artış % 18 .

Siyasi liderler(!) gittikçe güven kaybadiyor . En son İYİ partinin kurucu genel başkanı Meral Akşener ; Onca ağır lafları birbirlerine söyledikten sonra , saçlarını boyatarak Saraya çıkması , seçmen gözünde oldukça değer kaybetti . Daha öncedeDevlet Bahçeli , Numan Kurtulmuş , Süleyman Soylu , Mehmet Ağar , Fevzi Fevzioğlu gibi siyasetçiler aynı yolu izlemiş , sokak kavgasında bile kullanılmayacak sözler ile kıyasıya eleştir , sonra yanyana gel , olmaz . Dolayısıyla siyasetçiye güven diplerde geziyor .

Siyasette “ normalleşme “ , “ yumuşama “ dedikten sonra , özellikle seçilen belediye başkanlarının yerine valilerin “ kayyum “ atanması ortamı germekten başka bir şey değil . Akla şu geliyor , biz normalleşme ile yaşamayamıyoruz , biraz gerginlik yataralım demekten başka bir şey değil . Bu kargaşada herkesin payı var . DEM parti , ceza alabilecek bir adayı neden aday yapıyorsunuz , YSK neden adaylığına izin veriyorsunuz , İktidar neden kayyum atıyor , yasalara göre başkan meclis üyeleri arasında seçimle başkan seçmesi gerekir . Kısaca cümbür cemaat böyle bir kargaşayı hepimiz istiyoruz diyorlar .

Doağal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim.