Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
627 views
03 Temmuz 2024 - 15:44
Bir türlü normal bir  ülke olamadık , hep gerginlik , hep gerginlik . Bu da insanların ruh sağlığını bozuyor .  İnsanlar barut fıçısı gibi , trafikte tartışanlar hemen bıçağa , silaha sarılıyor , karı / koca kavgaları cinayetle sonuçlanıyor . Kimsenin kimseye saygısı kalmamış . Bu iyiye bir gidiş değil.  Birlikte yaşayanlar birbirine saygılı olmak zorundadır , bunu toplum olarak başarmak zorundayız .​Ekonomide düzen bir türlü tutmuyor , sadece faiz artırarak , alım gücünü düşük tutarak ekonomi  düzelmez . Üretim artışı , adil bölüşüm olmazsa ,  kimi ağlar , kimi güler hesabı bu böyle gitmez .
Toplumsal barış olmaz . Zor durumdaysak buna azdan az , çoktan çok katkı sağlayarak çözebiliriz . Parası olan faizde kalıyor , ne gereği var uğraşayım da yorulayım riske gireyim diyor . Velhasıl  işi  bize para verenlerin adamı olarak bilinen faizlerin efendisi dediğimiz  Mehmet efendiye ihale ettik . Anlı şanlı ekonomistlerimiz sarayda keyf ederken Mehmet efendiden medet umuyoruz .​
Son yapılan elektrik zammı “ Dağıtım Şirketleri  “ için yapılmış . Güya  bu firmalar zarar ediyormuş .  İhaleyi alırken bu  firmalar dış kaynaklı kredi kullanmışlar , döviz kurundaki artıştan dolayı borçlarını ödeyemiyorlarmış  . Ceremesini  toplum olarak ödüyoruz . Bu zam neden yapıldı diye koyu koyu düşünüyorduk . Kudretten gelen rüzgara , güneşe  ışınlarına zam gelmez .
Enerjide de yanlış politikalar yüzünden pahalı elektrik kullanıyoruz .  ​Arpa , buğday hasadı başladı , bu yıl verimler çok çok düşük ,neredeyse  üçte bir , dörtte bir gibi , saman zaten yok . Bu neden böyle oldu , çeşitli nedenleri  var  ; Başta bu yıl yaşadığımız amansız kuraklık , sonra “ zirai don “ , yetersiz sulama , bu yıl herşey aleyhimize oldu .
Peki bu durumdayken çiftçi borçlarını nasıl ödeyecek , evet kocaman bir soru işareti .  “ zirai don” sonrası  İlçe Tarım Müdürlüğü dilekçe aldı,  ne dilekçesi “ borç erteleme “ dilekçesi . Sadece patates zararı varmış gibi işlem yapıldı , halbuki arpa buğday verim düşüklüğü de “ zirai don”  ile alakalı olduğunu şimdi anlıyoruz  , bir de Tarsim sigortası olacak ( bu sigortanın  bir  işe yarıdığı yok )   İlçe tarım bu dilekçeleri  karşılığı rapor halinde Ziraat Bankasına , Tarım Kredilere göndermiş ,şimdilik  bu kurumlardan , edindiğim izlenim borç erteleme taraftarı değil gibi , ipe un seriyor gibi duruyorlar , bakalım ne olacak . Hadi bakalım bölge milletvekilleri , siyasiler göreve .​
Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim .