Şuhut Anayurt Gazetesi

Çiftçinin SESİ

Çiftçinin SESİ
609 views
09 Kasım 2022 - 16:35

Tarım Bakanı buğday ,arpa,tritikale vb. hububatların mazot, gübre destekleri hemen ödeyeceğiz dedi . Ziraat Bankası ile protokol imzaladıklarını söyledi söylemesine ama bir netice yok , bekliyoruz.
Patates tohumları için ön talepler alınmaya başladı , Tarım Kredi Kooperatifleri talepleri aldıktan sonra tohum şirketleriyle pazarlık yapacakmış . Şimdilik fiyat belli değilmiş . % 35 peşin alınacakmış gibi .
Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın ; Bakkal marketler açacaklarını , kısa sürede 3.000 noktada tüketiciye ulaşacaklarını açıkladı. Hüseyin bey, bırak bakkallığı bakkallar yapsın , bırakın leblebi – çekirdekle uğraşmayın , siz önce kooperatifçilik yapın , ortakların ürünlerini satın , hatta bu ürünleri katma değerli hale getirin . Çiftçinin ulaşamadığı gübre , tohum vs. lerle uğraşın . Bak bu yıl kömür satışından vazgeçtiniz , kırsalda kömür çok önemli , neden vazgeçtiniz ? Gübretaş’ın gübrelerini bayi gibi satmayı bırakın , mal sahibi gibi satın , gübreler biraz daha ucuzlayacaktır.
Balçıkhisarlılar feryatta ; 147 adet arsa satışı yapılıyor , arsaları satan Milli Emlak , amaç arsa ihtiyacı olan köy sakinlerine , dışarıda oturan Balçıkhisarlılara emekliliğinde oturacağı konut alanı temin etmek . Buraya kadar her şey normal , güzel . Gel gör ki arsaları alanların çoğu Balçıkhisar ile alakası olmayan , ömründe Balçıkhisarı görmemiş dışarıdan gelenler . Yani rant amaçlı . Böyle olmaz ki , ihaleye katılıyorlar , engel olamıyoruz vs. Geçin bunları geçin , bu memlekette ne ihaleler yapıldı adrese teslim.
Ülkenin gündemi yine gerçek gündemden uzak , dırı –vırı işlerle insanlar meşgul ediliyor. Küçük esnaf ve küçük sanayi işyerleri yakında çırak –kalfa bulamadığı için bir bir kapanacak . Kime sorarsan aynı cevabı alıyorsun ; biz son kuşağız , bizden sonra bu mesleği yapacak yok , diyor . Bu neden ; eğitim sistemimizle alakalı . Herkesi üniversiteli yapacağız diye böyle olduk , üniversiteli yaptıklarımıza da iş veremiyoruz , yazık oluyor gençlerimize , yazık oluyor memlekete . Bu konularla ilgili gündem var mı ? 09/11/2022
Hak , hukuk , adaletin olduğu bir ülke dileğiyle , bol ve bereketli kazançlar dilerim.