Şuhut Anayurt Gazetesi

Çiftçinin Sesi

Çiftçinin Sesi
580 views
13 Nisan 2022 - 18:49

Şimdiye kadar yapılan yanlış ve eksik tarım ve hayvancılık politikası ile duvara tosladık . Nereden anlıyoruz , fahiş artan gıda fiyatlarından .
· Kırsalda ve köylerde yaşayan nüfusun şehirlere akmasına engel olamadık. Çiftçilik yapanların yaş ortalaması 58 olduğu açıklandı , çiftçilik yapanların sayısı gittikçe azalıyor. Böyle olunca çoğalan nüfusa tarımsal üretim yetmiyor , ne yapıyoruz “ ithalat” . Cıvıl cıvıl çocuk seslerinin yükseldiği köy okulları harabeye dönmüş , var olan 3-5 öğrenci ise taşıma ile başka okullara gidiyor. Sigortalı bir işim olsun diye şehre gidenlere orada iyi bir yaşam sağlayabilsek ne gezer . İçinde bir kısmının durumu iyi olabilir ama çoğunluğunun durumu ortada , yaşayarak görüyoruz . Hele şu ekonomik krizde daha net ortaya çıktı.
·Verimli topraklarımıza bir üretim planlaması yapamadık . Neyi ne kadar üreteceğiz bilmiyoruz , her şey el yordamına . Onun için bazı ürünler üretim fazlası oluyor yerlerde sürünüyor , emekler boşa gidiyor , bazı ürünlerin azlığı ise fiyatları tavan yaptırıyor.
·Tarım ve hayvancılık destekleri yetersiz . 2006 çıkarılan Tarım kanununa göre % 1 den az olamaz maddesi hep havada kaldı . 2021 de GSMH yaklaşık 1 trilyon 120 milyar tl , bu hesaba göre tarıma destek 112 milyar tl olması gerekir . Peki 2022 bütçesine tarım desteği ne ayrıldı ,29 milyar TL . Aradaki fark 83 milyar TL çiftçinin aleyhine .
·Tarım ve hayvancılık destekleri de bölük pürçük , ne takvimi var , ne de tam üretim odaklı . Çok zengin olduğunu bildiğim firmalara et taşıması için soğuk hava donanımlı araçlar alındı teşvik kapsamında . Bu nasıl destek ? Çiftçi ; Tarım müdürlükleri , Ziraat Odaları , Birlikler arasında evrak dolaştırmaktan yorgun düşüyor. Üretimi artırsın diye atanan , mühendisler , veterinerler masa memurluğu yapıyor , evrak dolduruyor. Bu nasıl bir israftır . Bu teknik personelin tarlada , ahırda çiftçi ile birlikte olması gerekmez mi ?
·Bölgemiz çiftçisi tüm olumsuzluklara rağmen üretim konusunda üzerine düşeni yapıyor. Torbası 600 TL ye gübre alıyor , torbası 300 TL ye yem alıyor , litresi 22 TL ye mazot alarak inadına üretim yapmaya devam ediyor .
Ülke gündemi ise ; Millet İttifakının adayı kim olacak ,hani alınmış bir seçim kararı yokken koro halinde şu olursa ne olur , bu olursa ne olur ? , Çok maaşlı bürokratlar , yanan orman alanları üzerinden rant dağıtmaya devam , adrese teslim ihaleler , TÜİK in işsizlik azalıyor numaraları , kur korumalı mevduatlara verilen afaki faizler , mart ayı ihracat , ithalat rakamları 23 milyar dolar – 31 milyar dolar .Bir aylık cari açık 8 milyar dolar , nereye varacak bu işin sonu .Borç , borç , borç.
Zamlardan , doğal afetlerden uzak bol ve bereketli kazançlar dilerim.