Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
754 views
18 Ocak 2023 - 17:06

İklim değişikliği o kadar belirgin , o kadar derinleşti ki bu yıl kış mevsimini yaşamadan bahara geçeceğiz herhalde . Bizi de en çok etkileyen kuraklık tabi ki . Kış mevsimi yarı oldu hala beklediğimiz ne kar yağdı ne de yeterli yağmur . Bir mevsimde yağan , yağması gereken yağmur iki saatte yağıyor ( Antalya Kumluca , Finike de olduğu gibi) , seller sular . Kuruyan dereler , nehirler artık eskisi gibi akmıyor . İnsanoğlu doğayı o kadar tahrip etti ki , böyle olacağı belliydi .
Afyon Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eroğlu yanına aldığı mağaza müdürleri ve çalışanları ile Şuhut köylerini ziyaret ediyor , kahve toplantıları şeklinde yapılan ziyaretlerde ortakların sorunlarını dinliyor , kooperatifin olanakları anlatıyor . Bu güzel bir uygulama , daha önce böyle bir uygulama hiç olmadı . Medeni cesaretinden dolayı İbrahim Eroğlu’nu tebrik ederiz. Darısı diğer çiftçi kuruluşlarına .
TÜİK verilerine göre tarımsal girdilerin yıllık artışı % 150 nin üzerinde olduğu açıklandı. Bu çok yüksek bir oran , yüksek olduğu yaşayarak görüyoruz . 2022 de yaşadığımız enflasyon , hayat pahalılığı Cumhuriyet tarihin rekoru , bunun etkilerini 2023 yılında da yaşayacağız .Ve beklenen oldu ; et ithalatı başladı . Hayvancılıkta bir türlü ayar tutturamadık , istenilen üretim artışını bir türlü sağlayamadık . Peki neden böyle oluyor ,maalesef böyle olması istendiği için böyle oluyor , NOKTA.
Ülke hızla seçime gidiyor , nerdeyse bir yıldır aday kim olacak tartışmaları tv lerde gıcık gıcık adamlar sakız gibi çiğneniyor , bıktık usandık . Millet ittifakının adayı kim olacak totosu oynanmaya devam ediyor . Öte yandan adayınız kim diye soranlar , henüz seçim tarihini bile açıklayamadı . Cumhur ittifakının ortağı her salı gurup toplantısında eline tutuşturulan kağıdı , beyaz cama yazılan yazıyı okuyarak esiyor , gürlüyor , hakaret ediyor, küfür ediyor ,kurumları kapatıyor , herkese ayar veriyor. Dinleyenler de diyordur ki ; ya arkadaş sen bu herkese ayar verme yetkisini kimden alıyorsun , biraz sakin ol , sakin ol , yavaş .
Millet İttifakının Afyon İl Başkanları Şuhut Keşkek Evinde seçim startını verdi . Gelecek Parti İl Başkanı Ahmet Niyazi Ertaş ( kendisi Şuhutlu hemşehrimizdir) Gazi Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş meşalesini Şuhut’tan başlatmış , biz de seçim startını buradan verdik , dedi.
EYT de belirsizlik devam ediyor , yılın son günlerin açıklanan EYT kararı henüz netlik kazanmadı ,İktidar partisinde bu konuda her kafadan bir ses çıkıyor . Askerlik borçlanması , doğum borçlanması , prim günü borçlanması için insanlar oradan oraya , bankadan bankaya koşuşturuyor , yazık . Her zaman , her işte böyleyiz . Hemen emekli olacak diye açıklanan kişi sayısı 2.250.000 Bu kadar insan bir plan dahilinde SGK sistemine dahil edilmeliydi