Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
988 views
25 Ocak 2023 - 17:36

Eğitim –öğretimde milyonlarca öğrencimiz ara tatile girdi . Öğrencilerin bilgi ve becerilerinin tespit edilebildiği kadarı karnelerine yansıtıldı. Anne – babalar karnelerine göre çocuklarını değerlendirir . Bizim eğitim sistemi çocukların yeteneklerine göre yetişmelerine sağlıyor mu ? Tartışılır .
Sade bir vatandaş olarak bir karne de biz düzenleyelim dedik . Kime mi , bizi idare edenlere ;
Tarım Bakanlığı ; İktidarların gözünde hep üvey evlat muamelesi gören “ Çiftçiler” nasıl olsa üretirler , tarlalar , seralar , ahırlar boş kalmaz diye düşünüldü , ta ki pandemi salgın hastalığına kadar , gıda fiyatları uçunca baktılar ki beton yenmiyor o zaman akılları başlarına geldi mi ? yine gelmedi ! Sorunlar bilindiği halde neden çözme yolunda irade konmuyor ?
Üretim planlaması yapıldı mı ? Üreticiden tüketiciye ulaşan gıda zincirini kısalttık mı ? Tarımın girdileri düşürmek için çaba sarf ediliyor mu ? Sadece elektrikte % 2 olan TRT payı , % 18 olan KDV % 8 e düşürüldü , yeter mi yetmez KDV yi sıfırlamak gerekirdi , zira biz son kullanıcıyız , maksuplaşma şansımız yok.
Tarımda gelişmiş ülkeler bu sektörü bir plan dahilinde destekliyorlar , bizde kanun çıkarmışız tarımı destekleyelim diye , ama ne gezer , iktidarın eli bir türlü varmıyor kanun gereği ödenmesi gereken destekleri ödemeye . Bölük , pürçük , plansız destekler yaraya merhem olacak cinsten değil.
Söylenecek daha çok söz var , Tarım Bakanlığının karnesi ; 100 üzerinden 30
Bakanlıklara karne vermeye devam edeceğiz .
Bu seçim öncesi de müjdeler havada uçuyor ,en son her türlü vergi , para cezalarına yapılandırma getirilecekmiş . Bu yapılandırma 14. olduğu söyleniyor . Bunun iktidar açısından şu faydası var , yapılandırma yapanlar 3-5 taksit öder , bütçeye katkı sağlar , para toplanır . Zararı ise borcunu zamanında ödeyenlere haksızlık oluyor , vatandaşın nasıl olsa yapılandırma gelir diye borç ödeme alışkanlığını kaybediyor .
EYT daha meclise gelmedi , bunda da taktik aynı , emekli olacak olanlara ilk maaşları mart veya nisan ayında ödenmesi planlanıyor . Bu arada EYT liler borçlanmalarını yapacaklar , paralar toplanacak hesaplar bu yönde .
Seçim yaklaştıkça siyasetçilerin dili gittikçe zehirli hale geliyor . Her Salı TBMM de gurup toplantısında konuşan bir genel başkan var ki , yine hakaretlerini yağdırmaya devam ediyor . Be adam yaşın gelmiş 75 e , doğru ,düzgün konuş da arkandan güzel insandı desinler . Bu konuşmaları ayakta alkışlayan vekillere ne demeli . Bunlar böyle de diğerleri farklı mı ? Sorgulamayan , biat kültürüne herkesi zorluyorlar . Ondan sonra neden geri kaldık diye hayıflanmaya hakkımız var mı ?