Şuhut Anayurt Gazetesi

Çiftçinin Sesi

Çiftçinin Sesi
995 views
01 Şubat 2023 - 16:14

Bu haftaki yazımızda Milli Eğitim Bakanlığına karne vereceğiz ;
Bir insanın en büyük şansı , ilkokulda yeteneklerine yetişmesini sağlayan bir öğretmenine rastlamasıdır . Bir de genele bakmak lazım . Her zaman pazarlık konusu olmuştur Milli Eğitim Bakanlığı , her ne kadar adı Milli Eğitim Bakanlığı olsa da iktidarlara , hatta bakanlara , hangi cemaat veya tarikatın etki alanında ise ona göre eğitim politikaları değişir , yani milli değildir.
Son yıllarda bina ,araç , gereç , donatılar yerli yerindedir . Hatta öyle müdür odaları yapılmış ki itibardan tasarruf edilmemiş . Gündüz bile aydınlatmak için lambaları yakmak zorunda kalan makamlar , çok abartılmış , sadelik düşünülmemiş . Basından öğrendiğimize göre bir müdüre hanım kendisi için özel WC yaptırmış , üstüne de müdür WC yazdırmış . Liyakatsız yönetici atanırsa kendini göstermek için böyle garip garip işler yapar .
Öğrencilerimizi yeteneklerine göre tasnif edemiyoruz . Halbuki ilkokuldan sonra yeteneklerine göre okullaştırsak , eğitim –öğretimlerini ona göre verebilsek gençlerin geleceğini karartmazdık. Üniversitede okumak kolaylaştırılmış , bugün üniversiteli işsiz sayısı artmış , sanayide çalışacak ara-eleman bulunamaz hale gelmiştir.
Öğretmen yetiştiren kurumlar kapatılmış , her yere eğitim fakültesi açılmış , başka yerlerde iş bulamayan yüksek okul mezunu kişiler öğretmen olarak atanmış ,ne yazık ki toplumda “ öğretmen bari ol” diye bir algı oluştu. Bu da öğretmenlik mesleği üzerinde olumsuz etki yaratmıştır.
Kadrolu öğretmen , sözleşmeli öğretmen , ücretli öğretmen gibi öğretmenler arasında ayrım yapılmış , atanmayan öğretmen dururken ücretli öğretmen niye . Yöneticiler atanırken liyakat yerine bizim cemaatten , bizim sendikadan , bizim partiden olmaları öne çıkmış , dolaysıyla başarı da düşmüştür.
İktidarlar akıllanmayacak , dün başka cemaat ve tarikatların hüküm sürdüğü Milli Eğitim Bakanlığında bugün başka cemaat ve tarikatlar .
Milli Eğitim Bakanlığının karnesi benim değerlendirmelerime göre , 100 üzerinden 25 tir .
Millet İttifakı önümüzdeki seçimlerde iktidar olmaları halinde yapacaklarını 2700 madde halinde halka duyurdu . 2700 madde baya çok değil mi ? O zaman iktidar 21 yılda çok aksamış , çok boşluk bırakmış . İktidar emrindeki gazete ve TV lerde “ aday kim olacak” sorusunu bir yıldır sorduruyor. “ Millet İttifakının” Devletin kurumlarını yeniden oluşturacak bakım ve restarasyon projesi adını verdiği programı uygulaması halinde adayın kim olacağının hiçbir önemi yok. Bu bir takım oyunu olacak , tıpkı Almanya’da , Hollanda’da olduğu gibi . Krallar , tek adamlar değil , kanunlar ve kurallar iktidarı olmasını istiyoruz. Millet İttifakı üzerine düşeni yapmış sıra seçmende. Her Salı meclis gurubunda herkese ayar veren , hakaretin binbir türünü saydıran zavallı siyaset adamlarından bıktık , usandık . “ Yeter Söz Milletin “ olsun artık .