Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
860 views
22 Şubat 2023 - 16:36

Herkesin gündemi “deprem” Bu deprem gösterdi ki , 1999 yaşanan Gölcük ve Düzce depremlerinden zerre ders almamışız . Bu konuda hazırlığımızın olmadığını yaşayarak gördük. Hatta depreme müdahalede 1999 yılının gerisinde olduğumuzu gördük.
İktidar sahipleri sorumluluklarını unutarak sağa-sola çemkirmeye , hakaret etmeye devam ediyor ki bu çok vahim . Böyle bir felakette bari dilinizi tutun be adamlar .
Yardım eden kurum , kuruluş ve bu depremin yükünü omuzlayan İstanbul , Ankara , İzmir , Mersin , Adana Büyük Şehir Belediyelerine karşı iktidarın gösterdiği tahammülsüzlük inanılır gibi değil .Neden , çünkü bu belediyeler onlara göre muhalefet.
“Türkiye Tek Yürek” adıyla düzenlenen yardım kampanyasında 115 milyar yardım toplandığı açıklandı . Yardımlar AFAD ve KIZILAY a . Toplanacağı söylenen yardımların 85 milyar TL si kamu bankaları ve kurumları . Neden böyle yol tercih ediliyor , çünkü bu kurumlardan para harcamak kolay olduğu söyleniyor .
Bu deprem gösterdi ki bazı kurum , kuruluşların sorgulanması gerekenler ;
AFAD ; Bu depremde geç müdahale etmekle suçlandı . Organizasyon eksikliğini yaşayarak görüldü. Çadır ve tuvalet temininde yetersiz kaldılar . Yöneticilerinin uzman ve ehil kişiler olmadığı söyleniyor. Doğal afetlerle tek yetkili bu kurumu daha organize ,daha aktif görmek istiyoruz .
KIZILAY ; En köklü hayır kurumumuz çok yıpratıldı . Her doğal afet sonrası hemen çadır ve aşevi hizmeti sunan Kızılay bu depremde çok sönük kaldı . Kızılay adeta iktidarın arka bahçesi oldu . Vergiden kaçınanların para aktarma kurumu oldu( Torunlardan , Türken Vakfına aktarılan 8 milyon dolar ) . Kızılay başkanının yüksek maaşı , yine yüksek maaşlı bürokratlar bir hayır kurumuna yakışmıyor . Kızılay’ın eski efsane günlere dönmesini bekliyoruz .
GSM şirketleri ; Her doğal afette olduğu gibi yine yetersiz kaldılar. Para tahsil etmekte , paket satmada pek maharetli olan bu şirketlerin yeterlilikleri sorgulanmalı . Neden altyapı yapmada geri duruyorlar , taahhütlerini yerine getirmezlerse lisansları iptal edilmeli .
TSK ; Her afette en önde , ilk müdahale askerimizden gelirdi , bu depremde neden sahaya geç çıktılar , neden ! Askerimizi doğal afetlerde sahada aktif olarak görmek istiyoruz .
BTK ; Deprem günü bant daraltarak haberleşmeyi engellemek de neyin nesi , siz nerede yaşıyor , ne içiyorsunuz !
RTÜK; Deprem bölgesindeki feryatları haber yapan Bağımsız haber TV lerini cezalandırma işiyle uğraşıyorlar .Kral çıplak diyenleri ceza veriyor . Ancak bizim müsaade ettiğimiz kadar haber yaparsınız , yoksa kapatırız diyorlar .

Ülkemiz deprem kuşağında , yüzyıllardır depremle yaşadık . Buna rağmen depreme uygun ne imar , ne de inşaat yapabildik. Her şeyi rant ve para olarak gördük . Tarım topraklarını imara açtık . Sonuç ; Felaket .

Deprem bölgesinden hiç ayrılmayarak oradaki durumu sürekli canlı tutan , kamuoyunu bilgilendiren özellikle CHP ve millet ittifakı milletvekillerini tebrik etmek gerekir .

· Telefon şirketleri her doğal afette olduğu gibi bu depremde de sınıfta kalmıştır . Bu şirketleri bir masaya yatırmak lazım . İktidarın sosyal medyanın kısıtlanması ayrı bir garabet , haberleşmeyi kısıtlamak hangi akla hizmettir.

· Şuhut Gönüllüleri Derneği , Şuhut Belediyesi , CHP , AKP , İYİ , MHP ilçe teşkilatları ,köy muhtarlıklarından yardım konvoyları düzenlendi , düzenlenmeye devam ediyor.

· Sonuç olarak ; Sorumluluk etki , yetki sahibi kurum , kuruluş ve şahısların depreme hazırlığı son derece yetersiz olduğu ortaya çıktı .2019 yılında ne tesadüf ki merkez üssü Pazarcık olan ve 7,5 şiddetinde deprem tatbikatı yapılmış , tatbikat Süleyman Soylu nun komutasında AFAD yapmış . Sormazlar mı adama bu nasıl tatbikat . Diyorlar ki deprem çok büyük , tamam ama Türkiye de çok büyük , onu harekete geçirmesini bilelim .