Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
389 views
30 Nisan 2023 - 21:29

Afyon’a Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi uğradı . 28/04/2023 tarihinde Akrones Otelde “ Afyonkarahisar Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı “ yapıldı . Toplantıya Tarım Bakanı Vahit Kirişci , Afyon Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı , Cumhur ittifatı vekilleri Ali Özkaya , İbrahim Yurdunuseven , Mehmet Taytak , Belediye Başkanı Mehmet Zeybek , Tarım Bakanlığından Genel Müdürler ,Belediye Başkanları , İl müdürü , İlçe Müdürleri , Afyondaki Sivil Toplum Kuruluşları , Odalar , Birlikler , İş insanları , katılım yüksekti . Sanırım çiftçi olarak yanız ben vardım .
Bakan Kirişci yaklaşık 50 dakika rakamlarla nereden nereye geldikleri sıkıcı bir şekilde anlattı . Bakan Tarım Bakanlığına yabancı birisi değil , iki dönem Mecliste “Tarım Komisyonu “ başkanlığı yapmış birisi , kendisi Prof. Dr. Ziraat Mühendisi . Tarım ve hayvancılığın yapısal sorunlarına hiç değinmedi . hep yapılacak , edilecek cümleleri kullandı .
Oturumun ikinci bölümünde Vali Yiğitbaşının modaretörlüğünde basına kapalı neden kapalı , necip Türk basınından ne saklanıyor anlamadım . Soru/ cevap bölümünde sorulan sorulara cevapları çoğunlukla ilgili genel müdürler vermeye çalıştı . Dikkat ettim soru soranlar konumları gereği cesaretli soru bile soramadılar .
Bende Bakana üç soru sordum ; 1- Kırsal boşalıyor , gençler sigortalı işim olsun diye şehirlere göçüyor , buna niçin bir çözüm bulmadınız , SGK primlerini devlet yatırsa olmaz mı , üstelik göçü teşvik ettiniz dedim . Cevap ; Önümüzdeki dönemde yapacaklarını söyledi .
2- Tarım kanuna göre Milli Gelirin (GSMH) en az %1 kadar teşvik verilir dediği halde bu orana hiç yaklaşmadık , teşviklerin yetersiz ve bir ödeme takvimin olmadığını sordum . Cevap ; TMO nun destekleri , Ziraat bankası kredilerindeki düşük faizleri bu %1 içinde dedi .
3- İl, İlçe Müdürlüklerindeki ziraat mühendisleri ve veterinerler evrak doldurmakla görevli bu israftır , sahada çiftçi ile çalışmalılar , bu evrak işlerini Ziraat Odaları yapsın dedim. Cevap; ÇKS girişlerini e-devletten yapılmasını sağladık , mühendisler boşa çıkacak , Ziraat Odaları yapsın diyemedi .
AKP li dostuma bu toplantı neyin nesi , seçime iki hafta kalmış , seçimin kazanılıp kazanılmayacağı belli değil , bakan olmayacağı kesin , kendisi vekil adayı dedim . Verdiği cevap “ gaz almaya gelmiş “ dedi .
İttifakların seçim çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor . Millet İttifakı beş koldan şehir , şehir geziyorlar , kalabalık mitingler yapıyorlar . Cumhur İttifakı Recep Tayyip Erdoğan rahatsızlığı nedeniyle mitinglere ara verdi . Onlarda Bakanlar seçim çalışması yapıyorlar . Bu arada Bekir Bozdağ ve Süleyman Soylu pot üstüne pot kırıyorlar . Bu toplumu siyasi çıkarlarınız için bu kadar germeyin !!!