Şuhut Anayurt Gazetesi

Çiftçinin Sesi

Çiftçinin Sesi
344 views
07 Mayıs 2023 - 17:11

Türkiye’nin gündemi seçim , meydanlarda parti genel başkanları , yetkililer son sözlerini söylüyorlar . Milletvekili adayları sokak sokak giydirilmiş seçim arabaları boy gösteriyor . Bu arada deprem bölgesi unutuldu gibi , oradaki insanlar kaderi ile baş başa kaldı .

Liderler ölçüyü kaçırdılar , hakaretin bini bir para . Sokak kavgasında bile söylenmeyecek sözler . Bu şunu gösteriyor , bu liderler (?) halkı hiç yerine koyuyorlar, hafife alıyorlar . Hitap ettiğin halka ne kadar güzel hitap edersen o kadar değer verdiğini gösterirsin .
Hayat pahalılığı devam ediyor . Nisan enflasyonu TÜİK verilerine göre % 2,39 , on iki aylık enflasyon % 67,20 . ENAG ‘a göre % 105 . Bu şu demek ; maalesef üretim masraflı , girdiler çok pahalı , böyle olunca bulduğuna şükrediyorsun .
Yine TÜİK verilerine göre 2022 yılında kırmızı et üretimi % 12,7 artmış bu normal , olması gereken . Buraya lütfen dikkat ; süt üretimi ise % 7,1 azalmış işte bu iyi değil , yani sağmal inekler kesime gitmiş . “ Süt olmadan et olmaz” boşuna söylenmiyor . Böyle olunca bizim üreticimiz yerine başka ülkelerin üreticisini destekliyoruz , bir de ithal baronları malı götürüyor.
Her seçim döneminde petrol bulunur , gaz bulunur , kendi uçağımız göklerde , yerli otomobil , ihalar , sihalar , Altay tankı vb. Bir tek elektrikli traktör unutuldu . İktidar yaptıkları ile tabi ki övünecek ama kardeşim bu kadar da abartılır mı . Bir yıldır yatıyoruz bu konular , kalkıyoruz bu mevzular . Medeni çağdaş bir ülkede bunlar bu kadar abartılmaz . Eskiden doğu bloku ülkeleri vardı , şimdi de Kuzey Kore böyle abartılı gösterimler yapıyor .
İktidar biz şunu yaptık , bunu yaptık . Tabi siz yapacaksınız ben mi yapacağım . Hayret bir şey siniz . Devletin bütün kurumları , kaynakları emrinizde . Adam bağırıyor “bunların dikili ağacı yok” iktidar olmadan nasıl dikili ağaç olacak anlamadım.
İktidara eleştiri ; devleti iyi yönetemiyorsunuz, bunlar da ayan /beyan ortada . Benim ülkemde 5 milyon Suriyelinin ne işi var . Suriyeli , Afgan çalıştırmak için bulunduruluyorsa böyle mi olmalı . Afganlar tarım işçisi , çoban olarak değerlendirilecekse bunların kaydı olmalı , eğitimden geçirilmeli , her istediği işte çalışamamalı , bir plan dahilinde olmalı . Bir beka sorunu olacaksa bu Suriyeliler olacaktır.