Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
550 views
26 Mayıs 2022 - 1:33

Geçen hafta “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını” kutladık. Kime sorarsan sor , aynı cevabı alırsın “ nerede eski bayramlar , bizim zamanımızdaki bayramlar bir başkaydı” sözlerini duyarsın . Peki neden ? .Bayramı bizzat yaşadığı için böyle cevap verir. Son zamanlarda her şeyin değiştiği gibi , bayram kutlamaları da değişmiş . Biraz organizasyon, külfet , biraz sabır işi ama , bayramlar ilçe stadyumunda toplu olarak kutlanırdı . Atatürk Anıtına ilçe protokolu toplu olarak çelenk koyardı. Şimdi her bayram kimin bayramı mantığı ile çelenk koyma dönemi başlamış .Bayramı , o bayram hangi okul görevliyse , ilçe protokolu o okulda yerini alıyor .Sonra çelenk koymaya görevlendirilen öğretmen arkadaşlar ,saçlı , sakallı , kot pantalonlu . Bu olmaz ,kimse kusura bakmasın , bu şehitlerimize , atalarımıza saygısızlıktır. Bu kıyafet serbestisi ile cevaplanamaz.Bayramlarda Belediye , aydınlatma direklerini Türk Bayrakları ile donatılırdı. Bu bayram bayrakları göremedik .
Kayabelen Köyü Folklor Araştırma Derneği 26.sını düzenlediği “Şeyh Hamza Dede ve Hıdrellez Şenliklerini “ düzenledi . Tebrik etmek lazım böyle uzun soluklu bir organizasyonu düzenleyenleri.
Köylerimizde her hafta “ Yağmur ve Şükür Duası “ etkinlileri düzenleniyor . Gayet güzel , toplumsal kaynaşmayı ve yardımlaşmanın güzel örneklerinden . En son Anayurt Köyünde yapıldı , Allah kabul etsin .
Şuhut Millet Bahçesi yakında bitecekmiş , yani yakında herkes “ küllenip yuvarlanmaya “ hazırlansın. Devasa bir alan 140.000 m2 . Proje nasıl bilmiyorum ama , bir önerim var . Burada tavuk , ördek , kaz , hindi gibi (bu çoğaltılabilir) bazı hayvanların üretimi için alanlar yapılabilir , bu buraya ilgiyi artırır , özellikle çocuklar için , yoksa çay içmeye buraya gelmezler . Burada çalışacak personelin bir işi olur , canları sıkılmaz . Merak konusu bu kadar pahalı bir yatırımdan nasıl verim alınacak . Zira buna benzemese de , bu amaçla kullanılan “ Hors” ve “ Hisar Tepesinden “ ne kadar verim alıyoruz .
Ekonomide bir iyileşme olduğunu söylemek çok zor . Bir – iki sebze fiyatı dışında düşen fiyat yok , bırak düşmeyi zamlar seriye bağlandı. TL nin değer kaybı devam ediyor. Kamuoyu bunlara kafa yoracağına iktidarın tek sesli medyası her akşam , aday kim olacak , kim kimi destekler gibi gereksiz tartışmalarla zaman öldürüyor, toplumu uyutmaya çalışıyor.
Zamlardan , doğal afetlerden uzak bol ve bereketli kazançlar dilerim.