Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
231 views
11 Haziran 2023 - 18:02

Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sisteminde 2. Dönem başladı . Birinci dönemde Tarım ve hayvancılığın sorunları artarak devam etti . Çözüm konusunda çabalar günü kurtarmaktan öteye geçmemiştir . Gıda fiyatları inanılmaz artmış , dar gelirli vatandaş gıda kuyrukları oluşturmuştur.
Seçim öncesinde dönemin Tarım Bakanı Vahit Kirişçinin Afyon / Akrones Otelde yapılan sektörün sorunları toplantısında şimdiki bakan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da bakan yardımcısı sıfatı ile katılmıştı .
Yeni Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı’dan isteklerimiz
Ürün üretim planlaması yapılmalı , tarımsal destekler ona göre verilmeli . Örneğin bir sene üreticiyi rezil , bir vezir eden ürünler olmaması gerekir .
Tarımda çalışanları teşvik için genç çiftçilerin SGK primlerine destek verilmeli .
Tarımsal destekler sadeleştirilmeli , ödemeleri için bir takvim belirlenmeli . Çiftçi hangi desteği ne zaman alacağını bilmesi gerekir .
Tarımsal sulamada kullanılan elektrikte KDV , boşta trafo kaybı gibi alınan ücretler kaldırılmalıdır , bu 1/3 oranında faturalarda düşme sağlayacaktır.
Yerli tohum , yerli damızlık hayvan üretilmeli , var olan araştırma , geliştirme kuruluşları , Üniversiteler için AR-GE çalışmalarına yatırım yapılmalı .
Tarım-Kredi Kooperatifleri banka gibi değil , kooperatif gibi çalışmalı .
En büyük giderimiz olan gübre ve ilaç konusunda milli kuruluşlar olmalı , Çiftçinin sahibi olduğu GÜBRETAŞ ve İran’ da satın alınan RAZİ gübre fabrikalarından yeterince yararlanamıyoruz . Faydalansak da yeterli değil . Konuyu bilenler ne demek istediği anladı
Toprak Mahsülleri Ofisi ve Et ve Süt Kurumu daha dengeleyici alım politikası izlemeli .
Tarım ve Hayvancılık kayıtları daha gerçekçi tutulmalı
Tarım müdürlüklerinde çalışan ziraat mühendisleri ve veterinerler sahada , üreticinin yanında olmalı
Üretici Birlikleri ve Tarımsal Kooperatiflerin , Yaş Sebze Meyve Hallerinde satış yerleri olmalı ki piyasada denge sağlansın . Tarlada 5 TL , tezgahta 20 TL diye feryat edilmesin .
Sözleşmeli üretimlerde tarım bakanlığı hakem olmalı , üretici mağdur oluyor .
Hayvancılığın gelişmesi için süt desteklenmeli , süt olmadan et olmaz sözüne uygun politikalar izlenmeli , ithalat ile hayvancılık kalkınmaz , günü kurtarırsın .
Sürüler için çoban sıkıntısı var diyorlar , doğru var . Bunun kaçak yollardan değil de resmi yollardan yabancı çoban alınabilir , örneğin Afganlar , sadece çobanlık yapar belgesini vereceksin kayıt altında çalışacak , başka işlerde çalıştırmayacaksın .
Tarım Bakanlığının bu sorunları çözecek , iyileştirecek kadroları var , isterse çözer , yeter ki o irade olsun .
Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim.