Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
560 views
16 Temmuz 2023 - 17:24

İlçemizin kalkınması için her fırsatı değerlendirmeliyiz . Kurtuluş Savaşının başlangıç noktasındayız . İlçemizde bulunan “ Atatürk Evi “ , Şuhut’tan / Kocatepe “ Zaferyolu Yürüyüşü “ gibi etkinlikler için dışarıdan oldukça ziyaretçimiz geliyor . Otobüslerle , turlar düzenleniyor . İlçemizin tanıtımı için çok önemli bir avantaj . Ancak bu durumdan pek faydalandığımız söylenemez . Gelen ziyaretçiler için sadece “ keşkek evinde” bazı sunumlarımız var . Bunun dışında ne Şuhut’u tanıtan bir hediyelik eşyamız var , ne de satış yapacak yerlerimiz var . Bu durumu defalarca gündeme getirmemize rağmen ne belediyeden , ne kaymakamlıktan bir hamle gelmedi , bekliyoruz . Şuhut’a gelen bir ziyaretçi neden cebinde , çantasında Şuhut’u hatırlatacak bir hediyelik eşya taşımasın , kaldı ki bedava vermeyeceğiz , parasıyla alacak .
Şuhut’un bir değeri de ekşi mayalı “ patatesli köy ekmeği “ ( dışarıda bazı yerlerde yapılıyor ama Şuhut’ta yapılanı tutmaz) oldukça beğenilen , artık dışarıdaki dostlarımıza “ hediye “ olarak gönderdiğimiz ekmeğimizin üretimini ve dışarıya satışını daha da artırma yollarını aramalıyız . Şuhut Kadın Kooperatifi bu alanda öncülük edebilir , şu anda onlar toprak kase , çanak vb. üretimi yapıyorlar ama bence bu üretim daha önemli , ilçemiz ekonomisine daha fazla katkı sağlar . Bu konuda ilgililer biraz kafa yorsun
Zam sağanağı devam ediyor , iğneden/ ipliğe her ürüne inanılmaz fiyat artışları yapılıyor . İngiltere’den , Amerika’dan getirilen ekonomistler (!) borç para bulma peşinde , ülke ülke geziyorlar .
Planlı ekonomiden , günübirlik rant ekonomisine geçersen , parayı savurursan olacağı budur . İhale kanununu 200 defa değiştirirsen , davetiye usulü ihale verirsen , hizmetleri pahalıya alırsın , bütçen boşalır , Merkez bankası rezervleri eksiye düşer . Bu durumdan memnun olan bir kesim var . Bunlar % 20/25 civarında , bu vatandaşlarımızın KKM ( kur korumalı mevduat ) paraları var , pahalı kira gelirleri var , onlar rahat , kalan % 50/55 kesim de , marketlerde hangi indirim olacak diye onu takip ediyor , ucuz ekmek , ucuz et kuyruklarında . Kalan % 15/ 20 lik kesimde sosyal yardım alıyor , onlarda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumunda yardım takip ediyor . Memleketin pür/ melalı böyle .
Geçen yazımızda da bahsettik , Patates mildiyösünden zarar gören üreticimiz için henüz ne hasar tespiti , ne yardım gibi konular gündemde değil , bekliyoruz .
İl Özel İdaresi sorumluğundaki asfalt köy yolları çok bozuk , yağışlar bu yolları bozmuş , bir de ağır tonajlı mermer ve kömür taşıyan araçlar geçince ( tabi ki geçecek , havadan mı uçacak ) yollar nadas tarlaya dönmüş , bir an önce bu yollara bakım yapılması lazım .

Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim .