Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
406 views
13 Eylül 2023 - 17:40

Okullar açıldı , kolay değil 20 milyon öğrenci , yıllardır okullar açılırken sorunlarla açılır , ite kaka bir şekilde durumlar idare edilmeye çalışılırdı .
Yalnız bu yıl durum biraz daha sıkıntılı . Sebebi ağır ekonomik şartlar , hayat pahalılığı . Okul masrafları inanılmaz artmış durumda .
Bütün bu sıkıntıların yanında öğrencilere iyi bir gelecek sunabiliyor muyuz . Her öğrenciye yüksek okul , üniversite tahsili yaptırmak güzel de , onların hayatta başarılı olmalarını , iş- aş sahibi olmalarını sağlıyor mu ? Maalesef pek çoğu aldıkları tahsille ilgili çalışma yapamıyor , pek çoğu da işsiz .
Eğitim /öğretim sisteminde memleket gerçeklerine göre köklü değişiklikler yapılmalı , herkesi üniversite mezunu yapacağız diye işsizler ordusu yarattık . Tarımda , sanayide , hizmet sektörlerin çalışacak çok az insan kaldı . Bu bile insan kaynaklarını doğru yönlendiremediğimizi sisteminin hatalı , yanlış olduğunu gösterir .
Okullarda özellikle anasınıfı ve ilkokulda beslenme de önemli , çocuklarımızın doğru beslenmesine yardımcı olmak lazım . Ne yazık ki bu konu ihmal ediliyor , hatta anasınıflarına yapılan beslenme yardımı bu yıl iptal edilmiş . Bunca savurganlık varken neden böyle yapıldı …
Şuhut Gönüllüleri Derneği bu yıl üniversite öğrencilere burs vermeyi planlamışlar , bu konuda çalışmaları devam ediyormuş . İstedikleri Şuhut’ta bu konuda birlik beraberlik içinde davranalım istiyorlar . Şuhut Vakfı ve burs yardımı eden kuruluşları bu konuda beraber hareket etmeye davet ediyorlar .
Mahalli seçimler yaklaşıyor , aday adayları , partiler hangi adayın şansı olur diye derin derin düşünedursun , Büyükşehir yasasına göre nüfusu 750.000 olursa Büyükşehir olur diyor . Afyonkarahisar 2022 sonunda nüfusu 745.000 , yani Büyükşehir olmaya 5.000 nüfus kaldı . 2023 yılı sonunda bu fark kapanabilir . Böyle olunca Şuhut Belediye Başkanlığı için merkez ve köylerde oy kullanacak , olacak da ne olacak , hesaplar yeniden yapılacak .
Bana göre Büyükşehir olmasın , ben Büyükşehir olmasına karşıyım .
Zamlar devam ediyor , mazot 40 TL yi geçti , fakir ve yoksul her mutfağının vazgeçilmezi “ çay , şeker “ zam üstüne zam alıyor . Çıkmış kereste gibi adamlar yok enflasyona ezdirmiyorlarmış ezdirmeyeceklermiş de , falan filan konuşuyorlar . Daha nasıl ezeceksiniz arkadaş . Hiç olmazsa böyle konuşmayın insanlarla ile kafa bulmayın .
Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim.