Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
483 views
09 Ekim 2023 - 12:15

Pancar çiftçisi şaşkın ve üzgün . Açıklanan şeker pancarı hayal kırıklığı yaşattı . Geçen yılın fiyatı ton başına 1.450 Tl ( 16 polar ) bu yıl için A kotası 1.855 Tl (16 polar ) buna kota tamamlama primi dahil . Polar düşük çıkarsa parası da düşecek . Bu durumda fabrikaların dediği olmuş gibi , yakında pancar küspesini bu fiyattan fazlasına satarlar . Şekeri , melası şöyle dursun .
İnsan düşünmeden edemiyor , hani enflasyona ezilmeyecektik . Çiftçinin enflasyonu bir defa % 100 den aşağı değil . Topluyorum , çıkarıyorum , çarpıyorum , bölüyorum hiç içinden çıkamıyorum . Satarken para kazanıyor görünüyor , iş almaya gelince ne varsa süpürüp götürüyor . Her şey sanal , gerçek bir şey yok.
Öbür tarafta KKM ( Kur korumalı mevduat ) a ödenen faizin haddi hesabı yok . KÖİ ( kamu özel işbirliği ) yani geçiş garantili köprü , otoyol , havaalanı , hastane gibi yerlere paralar akıyor , bu paralar halktan toplanan vergiler , zamlar .
Hafta içinde Bursa Tarım Fuarına , Massey Ferguson Traktörleri Afyon – Kütahya Bölge Bayii Demireller A.Ş. nin misafiri olarak katıldık . Aynı fuara geçen yıl da başka bir firmanın davetlisi katılmıştım. Fuar geçen yıla katılan firma sayısına göre biraz daha sönüktü . Tarım aletleri yoğunluktaydı . Geleceğin enerjisi güneş ve rüzgar enerjisi firması yoktu . Halbuki artan elektrik fiyatlarına , temiz enerji kaynağı olan “ Güneş ve Rüzgar Enerjisi “ henüz kurulum bedelleri hayli yüksek . Bu enerji kurulumları desteklenmeli , teşvik edilmeli . İsalı Köyümüzdeki kömür ocağı tekrar çalışmaya başlamış , ta Yatağan termik santralına kamyonlarla kömür gidiyor , oradaki termik santral için . İnsan düşünmeden edemiyor bu kadar uzakta ( 450 km ) bir yere kömür taşınması ! , nasıl bir hesap kitap işi , akıl ermiyor .
Sağlık karnende olsan da fark etmiyor , doktorun yazdığı reçete ile eczaneye varıyorsun , şu ilacı ödemiyor , şu ilaca şu kadar fark ödeyeceksin gibi durumlarla karşılaşıyoruz . Bu işlerde bir düzene girmesi lazım değil mi . Gerçi eczacı bir dostumuz ilacı bulduğuna şükredeceksin ilaçta sıkıntımız var dedi .
Sahipsiz sokak köpeklerinden sonra şimdi de “ fareler “ başımız belası , her yer fare ufağını mı ararsın , büyüğünü mü ararsın sürüler halinde her şeyi talan ediyor . Peki mücadelesi var mı ? Bir tek “ sansar “ peki nereden bulacağız sansarları . Onu da Tarım Bakanlığına havale edelim . Tavukları yer diyenleri duyar gibi oluyorum , tavukları da koruması öğrenelim artık .
Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim .