Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
521 views
29 Kasım 2023 - 17:47

İktidarlar her yıl yaptıkları bütçeler ile hangi sektörün ne kadar destekleneceğini de belirlerler . Tarımsal destekler için 2024 yılında 91.55 milyar TL öngörülmüş , bu rakam 2023 bütçesinde 63.4 Milyar TL konulmuştu . % 50 artış olmuş , bakalım uygulama nasıl olacak . Bizim çiftçimizi en çok ilgilendiren destek mazot /gübre desteği önceki yıla göre % 31 atış öngörülmüş . Yalnız biz mazot gübre desteğini çok geç alıyoruz . 2024 yılında ödenecek olan desteği takvim olarak taa 2025 yılı mart ayında ödenmesi öngörülmüş . Bu çok uzak bir zaman , bu destek anlamını yitiriyor .
2006 yılında çıkarılan Tarım Kanununa göre GSYH ( açılımı gayri safi yurtiçi hasıla ) % 1 oranında tarımsal destek sağlanır der . Buna göre GSYH 2023 yılında 942 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor . Buna göre 2023 yılında Tarım Kanununa göre çiftçinin alması gereken destek yani % 1 9,42 milyar dolar olması gerekirken ( yaklaşık 240 milyar TL ) aldığı destek 63,4 TL yaklaşık 176 milyar TL çiftçinin alacağı var 2023 yılı için . Bu her yıl böyle , bu durumu , bu yıl seçimler öncesi o zaman ki, Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’ye Afyon’da Akrones otelde yapılan tarım ve hayvancılığın sorunları toplantısında sordum ; verdiği cevap , doğru dedi ama çiftçinin kullandığı düşük faizli kredilerine uygulanan “ düşük faizli krediler” de dahil dedi . İyi de Yıldırım Demirören’ in Ziraat Bankasından kullandığı 750 milyon dolarlık çiftçi kredisi de bunun içinde .
Süt olmadan et olmaz sözü havada kalıyor . Ulusal Süt Konseyi 1 Ağustos 2023 yılından itibaren % 3,6 yağ , % 3,2 protein içeren süt için tavsiye fiyatı 11,50 TL oldu . Süt toptancıları buna göre fiyat verdiler ki devamlı altında ödediler . Bu sütün devlet desteği ne kadar , litre başına 0,30 kuruş . Bu çok komik , çok düşük bir destek .
Ez cümle tarımsal destekler çok yetersiz ve düzensiz , böyle olunca tarım ve hayvancılık sürekli krize giriyor , gıda ithal etmek zorunda kalıyoruz . Çiftçimizden esirgediğimiz paraları , dışarıya ve ithal baronlarına veriyoruz . Bu böyle gitmez . Ey çiftçi arkadaş oy verdiğin insanları bırak alkışlamayı da bunları sor , bu senin hakkın , sormazsan sürünmeye devam edersin , elin hamur karnın aç durursun .
Ülke gündemi ise ; lay lay lom , çeteler , Bora Kaplan , Dilan Polat , Fatih Terim Fonu vs. Peki bu konuların gereğinden fazla medyada yer alması bizim hangi sorunumuzu çözecek . Hayat pahalılığı , geçim sıkıntısı hat safhada bunları mı unutturmak istiyorlar .
Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim .