Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
371 views
20 Aralık 2023 - 18:16

2023 yılını bitiriyoruz . Toplum için , çiftçi için nasıl bir yıl geçti kısa kısa özetlersek ;
Nisan ve Mayıs aylarına kadar kuraklık yaşadık , daha sonraki yağışlar fayda kadar , zarar da verdi . Haşhaşlar , patatesler mantari ( mildiyö) hastalığına yakalandı . Çiftçiler çok büyük zarar gördü .
Tabi bu arada Recep Tayyip Erdoğan’ı 3. Defa Reis-i Cumhur seçtik , TBMM 28. Dönem milletvekilerini seçtik. 2022 sonunda başlayan aday kim olacak , Anayasa’da 3. Defa Cumhurbaşkanı olunur mu – olunmaz mı , 6 lı masanın adayı kim olacak , masadan kalkanlar – oturanlar , 2. Turda kim kimi desteleyecek , sığınmacılar oy kullanacak mı vs. gibi tartışmalarla geçti . Tartışmaların dozu o kadar arttı ki , kadrolu gazeteci görünümlü troller adeta gına getirdi .
Her zaman olduğu gibi seçimden sonra enflasyon patladı , adeta adı konmamış devalüasyon oldu . Her şey ateş pahası oldu . Dövize bağlı olarak mazot , gübre , ilaç , çarşı –pazarda fiyatlar katladı . Tarım aletlerinin fiyatı diğerleri gibi uçtu . Faizler % 8,5 dan % 40 a yükseldi ( şimdilik)
Buğday , arpa bu yıl yüz güldürdü . Yağışlar bu ürünlerimize iyi geldi . Hasat sonrası satışlar için TMO nun alım yapması çiftçiyi rahatlattı . Ürün bedelleri de bir ay içinde ödendi . TMO nun Şuhut’ta alım yapması için gayret gösteren siyasilere teşekkür ederiz . Tabi burada TMO yıllar sonra bu kadar buğday alımı yapması depolama , silo sıkıntısı oldu . Şuhut’u yönetmeye talip olanların yapacaklarım listene , vaatlerine TMO ya yer tahsisi yaparak silo yapılması için mücadele etmelerinin tavsiye ederim .
Taze fasulye çiftçimizde tuttu . Masrafı patatese göre daha az bu ürün , emek- yoğun bir uğraşı , işçilik isteyen , bazen işçi sıkıntısı da oluyor . Bu ürünün Şuhut’ta piyasası da oluştu . En önemlisi parası peşin . Bu yılda çiftçimiz için yüz güldüren ürünlerin başında geliyor .
Tabi ki patates ; maalesef patates bu yıl yüz güldürmedi denebilir . Masraflı bir üretim olması nedeniyle çoğu çiftçimiz zarar etti. Mantari hastalıklardan çok etkilendi , üretim düştü . Erken söküp satanlar diğerlerine göre daha avantajlı oldu . Hele bir de sözleşmeli ekim yapan üreticiler külli zarar ettiler . Sonradan patates fiyatları yerinde saydı hatta fiyat kırdı .
Önümüzdeki yıl ekim için patates tohumu telaşı başladı . Tohum satan firmalar sözbirliği yapmış gibi , yapmış gibi ne demek , yaptılar . Tarım Kredi ve Panko % 40 peşin alarak tohum talebi alıyorlar . Böyle olacak işte satarken fiyatı sen belirleyeceksin , nerede o günler , görür müyüz .