Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
414 views
24 Aralık 2023 - 13:29

Geçen yazımızda dile getirdiğimiz Şuhut’ta TMO ne silo yapılması fikri hemen karşılık buldu . Afyon Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eroğlu bu konuda ne yapabiliriz , nasıl yapabiliriz üzerinde çalıştıklarını anlattı. Afyon Ticaret Borsası ile Afyon Pancar Kooperatifi lisanslı depo yapılması yönünde fikir geliştiğini , çalışmalarını bu yönde yoğunlaştıracaklarını anlattı. Benim fikrim bu depoları TMO nun yapması yönünde . Hadi hayırlısı dedik.
Pancar üreticileri bu yıl istediğini bulamadı . Taban fiyatlarının geçen yıla göre % 25 oranında artırılması yaşanan enflasyona göre düşük kaldı . Her zamanki gibi ürün tesliminde sıkıntılar bu yıl da yaşandı. Şuhut çiftçisini pancardan giderek soğutuyorlar .
“Tarımsal Sulama Amaçlı Su Kullanım Hizmet Bedellerinin” desteklenmesi hesaplara yattı . Sulama Kooperatiflerinden sulama yapan çiftçilere % 50 destek sağlandı . Atlıhisar Sulama Kooperatifinden sulama yapan çiftçiler , kooperatifin yaptığı icmalleri İlçe Tarım Müdürlüğüne teslim ederek prosedürü tamamladı , bu destekler 22/12/2023 tarihi itibari ile hesaplara yattı . Burada şu gerçek ortaya çıkıyor , kooperatifleşmek , kooperatifleri iyi , liyakat sahibi ehil insanlarla yönetmek . Hemen hemen her yerde sulama kooperatifi var ama birçoğu çalışmıyor , atıl durumda . Her şeye muhalefet ediyorsun hocam diyenlere , iyi yapılanları da böyle anlatıyoruz . Yalnız bu desteklerden kendi özel kuyusundan sulama yapanlar yararlanamadı , aslında onlara da “ elektrik faturasının yarısı “ destek kapsamına alınması bu konuda adaleti sağlayacaktır , haksız mıyım .
TBMM de bütçe görüşmeleri devam ediyor , daha öncede belirttim vekiller burada sahne alıyor , partileri adına konuşma yapıyorlar . Bilgili donanımlı , konusuna iyi hazırlanan doyurucu konuşmalar yapan vekiller var . Bunun yanında öyle sıradan konuşan , liderine , genel başkanına seçmenine kendi dillerinde selam çakmadan kürsüden inmeyen vekiller de maalesef çoğunlukta . Böyle yapanlara milletvekili değil de lidervekili demek daha uygun olacak . Hele bir de bazı gurup başkanvekilleri var ki öyle bağırıyor , çığırıyor , celalleniyor TBMM ye hiç yakışmıyor olsa olsa Kırkpınar güreşlerinde cazgır olur diyesim geliyor .
Maalesef terör yine hortladı . Uzun süredir Irak’ın Kuzeyinde terör eylemi yoktu . Hainler yine 6 yiğidimize kıydılar , ocaklara ateş düştü . karşılık verilmiş ama , Suriye’de pençe/ kilit operasyonlarında zaman zaman şehitlerimiz geliyordu , bu bölgede uzun süredir çatışma olmuyordu . Hep bunlar Amerika ‘nın başını çektiği BOP yüzünden , BOP da bize de eşbaşkanlık verilmişti . BOP un hedefi neydi hatırlayalım ; Ortadoğu’da 22 ülkenin haritası değişecek , iktidarlar değişecekti . Libya , Irak , Suriye , Mısır gibi ülkelerde demokrasi getireceğiz diye neler yapıldı , neler . Halklar zulüm çekmeye devam ediyor . En son Filistinlilerin başına gelenler .