Şuhut Anayurt Gazetesi

Emirdağ’da Bakan sevinci

Emirdağ’da Bakan sevinci
276 views
09 Ağustos 2023 - 23:59

Aslen Emirdağlı olan hemşerimiz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ilimizde ilk ziyareti babaocağı Emirdağ’a yaptı.

Bakan Göktaş, 17’nci Gurbetçi festivaline katılmak üzere gittiği memleketi Emirdağ ilçesinde bir takım ziyaretlerde bulundu. Göktaş, ilk olarak ilçedeki Cumhuriyet Meydanı’nda protokol tarafından karşılandı. Bakan Göktaş’ın 24 Ağustos’ta ilçemize de gelmesi bekleniyor.

Karşılama töreninin ardından daha sonra aile kabristanlığını ziyaret eden Göktaş, babaocağı olan Tez Köyü’ne geçti. Burada hemşehrileriyle selamlaşan Göktaş, Tez İlkokulu bahçesinde hazırlanan programa katıldı. Göktaş burada köy sakinleriyle katmer pişirdi, aşure dağıttı.Tez köyü lobisinin çok güçlü olduğunu söyleyen Göktaş, “Burada yaşayan vatandaşlar kadar köyün dışındaki vatandaşların da sesi çok gür çıkıyor. Tez köyü WhatsApp grubu var. Ben de o grubun üyesiyim. Çok sık iletişim halindeyiz. Buranın havası suyu çok farklı.” diye konuştu.

EMİRDAĞ’A HUZUREVİ MÜJDESİ

Buranın ardından Emirdağ ilçesinde kurum ve esnaf ziyareti yapan Bakan Göktaş, AK Parti İlçe Teşkilatı ile belediyeyi ziyaret etti. Göktaş, belediye ziyaretinde ilçede 2 bin 552 metrekare alana inşa edilecek 72 kişi kapasiteli 65 metrekarelik kullanım alanına sahip modern 1+1 müstakil tip evlerden oluşan “Emirdağ Huzurevi Projesi”nin protokol törenine katıldı. İlçenin yaşlı bireylerine, ailelerinin eksikliklerini hissettirmeyecek, kaliteli vakit geçirecekleri, sıcak, konforlu ve huzurlu bir yuva temin edilmesi hedefiyle hazırlandığı bildirilen projenin protokolü, Göktaş ile Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sabri Gedikkaya, tarafından imzalandı.

BAKAN GÖKTAŞ FESTİVALE KATILDI

Bakan Göktaş, Fazlı-Macide Hallaç Huzurevi ve Emirdağ Huzurevi’ni de ziyaret ederek, burada huzurevi sakinleriyle bir araya geldi. Huzurevi sakinleriyle bir süre sohbet eden Bakan Göktaş, sakinlerin taleplerini tek tek not aldı. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda esnaf ziyaretinde bulunan Göktaş, burada vatandaşlarla sohbet etti. Göktaş, memleketi Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde düzenlenen 16. Emirdağ Gurbetçi Festivali’ne de katılarak, gurbetçi bir ailenin evladı olduğunu anlattı. Gurbetçinin, ömür boyu evini özleyen bir garip yolcu gibi olduğunu belirten Göktaş, “Bununla birlikte devletin güçlü desteği, son 20 yılda ülkesinden uzak yaşayan kardeşlerin hayatını kolaylaştırmaya başlamıştır.” ifadelerini kullandı.

“GURBETÇİLER EN KIYMETLİ TEMSİLCİLERİMİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, gurbetçilerin vatan hasretini çok iyi anladığını belirten Göktaş, şöyle konuştu: “Bizi, Türkiye’deki kardeşlerden hiç ayırmadan her fırsatta dile getirmiştir. Cumhurbaşkanı, bütün Türk milletinde tazelediği birlik ruhu, yurt dışındaki yaşam kalitemizi yükseltmiş, öz güvenimizi artırmıştır. Artık yurt dışında gezdiğinizde ‘ben Türküm’ demekten gurur duyuyorsunuz, biliyorum. Yurt dışında yaşayan dostlar ülkemizin en kıymetli temsilcileridir. Her biri, milli ve manevi değerlerine bağlı, ülkesine vefalı. Biz bu vefayı, 15 Temmuz direnişinde gördüğümüz gibi 6 Şubat depremlerinde de gördük. Uzak ülkelerde olsalar da depremden etkilenen şehirlerin ihtiyaçlarıyla çok yakından ilgilendiniz. Manevi desteğinizin yanı sıra yardımlarda bulundunuz. Tırlar dolusu yardım getirdiniz. Bugün depremin 6. ayını yaşıyoruz. 6 ay geçti ama biz onları asla unutmadık, unutmayacağız. Her zaman devletimiz var gücüyle o vatandaşların yanında olmaya devam ediyor. Her geçen gün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak depolara gelen sizin yardımlarınızı vatandaşlara, depremzedelerimize ulaştırdık.”

“YURT DIŞINDA 6,5 MİLYONU AŞKIN VATANDAŞ YAŞIYOR”

Bakan Göktaş, “Yurt dışında yaşayan Türkler ayrıca bulundukları ülkelerden ana vatanlarına baktıklarında, Türkiye’nin gelişimini çok iyi değerlendirebilmektedir. Bu anlamda uluslararası arenada ülkenin artan itibarını açık ve net olarak görebilmektedirler.” diye konuştu. Şu an yurt dışında 6,5 milyonu aşkın vatandaş yaşadığını dile getiren Göktaş, “Her birinin mutluluğu bizi yakından ilgilendiriyor.” dedi. Vatandaşların kimi zaman yaşadıkları ülkelerde birtakım haksızlıklarla uğrayabildiğini söyleyen Göktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef 21. yüzyılda hala, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi gibi konular, Avrupa ülkelerinin gündeminde yer alıyor. Bu konular Batılı ülkelerde yaşayan Müslümanların hayatını zorlaştırmaya devam ediyor. Göç alan ülkelerin ortak hassasiyetiyle bu sorunların aşılabileceğini, dünyanın daha yaşanabilir hale geleceğini düşünüyoruz. Nitekim göç konusunda biz Türkiye olarak, insan odaklı siyasetle tüm dünyaya örnek olduğumuza inanıyoruz. Bu ülkede yaşayan herkese, insanlık onuruna yakışan bir yaşam sunmaya çalışıyoruz. Benzer şekilde, Türklerin yurt dışı yaşamının iyileşmesinde ve ayrımcılıkla mücadelede, ev sahibi ülkelerin de sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Ülkemizin gelişim çizgisi şüphesiz gurbetçilerimizin de göğsünü kabartıyor. Türkiye’nin artan gücü yurt dışında yaşayan Türkler için attığımız somut adımlara da yansıyor.”

AİLE ATEŞELİKLERİNİN SAYISI ARTACAK

Mahinur Özdemir Göktaş, 2012’den itibaren Avrupalı Türklerin, yaşadıkları ülkelerde, Türkiye’deki seçimler için oy kullanabildiğini ifade ederek, bu adımla, uzaklardaki vatandaşlarla bağın korunduğunu, kader ortaklığının devam ettiğini söyledi. Yurt dışındaki aile ataşeliklerinin sayısını da artırdıklarını söyleyen Göktaş, bakanlık olarak Almanya, Berlin Büyükelçiliğinde Düsseldorf, Hamburg, Köln ve Stuttgart başkonsolosluklarında ataşelikler olduğunu belirtti. Fransa ve Belçika’da da aile ataşeliği kurmayı hedeflediklerini bildiren Göktaş, vatandaşların kendilerini yalnız hissetmemesi ve sorunlarının daha kolay çözülmesi için gerekli tüm rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini sunduklarını vurguladı.

GURBETÇİLERİN BAŞARI SIRRI AİLE İLİŞKİLERİ

Dünyanın her yerinde yaşayan vatandaşlar için hizmetleri ulaşabilir hale getirip “uzakları yakın ettiklerini” ifade eden Göktaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz gurbetçilerin aşina olduğu üzere evlerimiz memleketimiz, ailelerimiz milletimizdir. Ben şuna yürekten inanıyorum ki yurt dışında yaşayan vatandaşların başarısının sırrı aile ilişkilerinde saklıdır. Güçlü birey, güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Türkiye ilkemiz, ülkemizle sınırlı kalmıyor, dünyanın her yerinde gücümüze güç katıyor. Biz bugün, milli ve manevi değerlerimizle bütün dünyada çalışkan ve saygın bir Türk kimliği inşa ettik. Bu başarıya ulaşmamızda aile bağlarımızın etkisi çok büyüktür. Ailelerimizle birlikte, vatan aşkımız da bize çok yol aldırmıştır. Hatta ilk gidenler çok iyi hatırlar, aile büyüklerimiz değerlerimizi korumak adına evle iş arasında bir hayat sürmüşlerdir. Şimdi ise Avrupa’nın birçok şehrinde o değerlerin gücüyle beslenen, öz güveni yüksek bir Türk nesli yetişmektedir.”