Şuhut Anayurt Gazetesi

Kısa Kısa Gündem

Kısa Kısa Gündem
355 views
09 Mart 2022 - 15:56

Ekonomide yaprak dökümü devam ediyor. Her şey alt-üst oldu . Ekmek kuyrukları , yağ kuyrukları , zamdan önce arabanının deposunu doldurma telaşı akaryakıt kuyrukları … Bunun sorumluları sorumlulukları kabul etmek yerine, evet arkadaş biz 20 yıldır bu işi yanlış yapmışız diyeceği yerde ,utanmadan sağa sola çemkiriyorlar . TBMM de söz alan AK partili Cahit Özkan eline kağıdı almış , akaryakıt Almanya’dan , Fransa’dan daha ucuz demez mi ! Evet Dünyada emtia fiyatları artıyor ama bizdeki aşırı artış TL nin aşırı değer kaybetmesinden dolayı olduğunu unutuyorlar .
Planlı bir tarım politikası olmadan çiftçi ayağa kalkamaz , çiftçi ayağa kalkmazsa Türkiye aç kalır . Güzel bir atasözümüz vardır “ Elden gelenle öğün olmaz” diye . İktidarın tarım bakanı “ paramız var , dışarıdan alıyoruz” dediği , gıda için paranız da yok , dışarıdan alamazsınız beyefendi , şimdi olduğu gibi.
Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli her ne kadar affını istemiş deseler de , görevden alındı. Neden alındı çiftçide biriken “ gazı “ almak için. Yeni Tarım Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi . Tarımla ilgisi olan herkes sevindi , bekleyiz göreceğiz ama pek umutlu değilim. Neden ; Yeni bakan 2002 – 2011 yılları arasında TBMM de” Tarım Komisyonu Başkanlığı “ yapmış . Daha açık söyleyeyim . Bakanların yetkisi falan yok , onlar işin sekreterliğini yapıyorlar . Her şey Saraydan yönetiliyor . Sarayın bakış açısı değişmeden hiç kimse bir şey yapamaz .
Ulusal Süt Konseyi 8 Aralık 2021 de “süt “ referans fiyatlarını , litresi 4,70 tl olarak açıkladı . Bu fiyat tavan fiyat , Şuhut da süt 4,30 – 4,50 tl aralığında alınıyor . Aralık ayında bugüne başta yem olmak üzere elektrik , su gibi tüm maliyetleri yüzde yüz arttı . Süt fiyatlarının da güncellenmesi lazım değil mi ?
Tarım Kredi Kooperatiflerinde bu hafta seçimler var . Her zaman söylediğim bir söz vardır, Tarım Kredi kooperatifleri gerçek manada kooperatif olamadılar . 800.000 civarında ortağı , 1615 kooperatif , 204 hizmet bürosu , 19 iştirakı ile gerçek bir dev ama dediğim gibi bir kooperatif değil , “ kooperatif süsü verilmiş “ bürokratların egemen olduğu bir holding . Bürokrat egemenliği en küçük mağazadan , en üstte kadar böyledir. Yönetime seçilenler niçin seçildiğini bilmezler , bilsin de istemezler . Şu kararları imzalayın , cüzi bir imza parası öderler , tamam . Faizleri çok karışıktır , sabit faiz , değişken faiz , vadeleri de çeşitlidir , bu çeşitlilik neden , daha fazla faiz almak için , yapılandırmaları kurtarıcı değil , batırıcıdır. Banka gibi “kredi dosyası “ yaptırırlar , ipotek , kefil vs. Ortak olduğunda sermaye katılımı vermek zorundasın , o bina bağışını her yıl ödemek zorundasın, banka gibi limit tahsis ederler , üretici karta alış-veriş yaparsın , üretici kartla borç ödemeyemezsin . Ortağının ürününü istisnalar dışında almak için çaba sarfetmezler . Kısaca ortakların sözünün geçmediği bir yerdir.
Zamlardan , doğal afetlerden , salgın hastalıklardan uzak bereketli kazançlar dilerim.