İLÇEMİZ VE ET ÜRETİMİMİZ….! – Abdullah Umurhan

İLÇEMİZ VE ET ÜRETİMİMİZ….!
Ülkemizin hayvansal proteğin açığımız büymektedir.

Bununla beraber uygulanan politikaların yanlışlığı, hayvansal üretimimizi olumsuz etkilemiştir. Son zamanlarda uygulanan politikaların yanlışlığı Kurban bayramından sonra kendini iyiden iyi hissettirecektir. 2009 kurban bayramında kurban satıcıları kar ettiğini düşünürlerken, ahırlarına aynı sayıda hayvan bağlayamamışlardır. Fiyat artışları onlardan daha hızlı hareket etmiştir. İtal canlı hayvan getirilmesi et fiyatlarını düşürmediği gibi sorunun çözümünede faydası olmamıştır. Piyasaların kısa vadede ateşini düşürmüş, Et fiyatlarındaki yükselişi engelleyememiştir. İtal kasaplık et getirilmeside piyasaların ateşini kısa bir süreliğine düşürmenin dışında bir sonuç vermeside mümkün olmadığı kısa zamanda anlaşılacaktır.

Burada ilçemiz bir açılım yapmalıdır.

Karma Organize Sanayi Bölgemiz kaplumbağı ilerlemesi ile ancak 40 senede alt yapısı tamamlana bilir. Kurulan ve kaldırılan şantiyeler 2 su kuyusu ve bu su kuyularını besleyecek bir elektirik trafosunun ötesine gecememiştir. Biz hızlı bir şekilde OSB yi Tarıma Dayalı Organize Bölge statüsü kazandırarak ve alt yapısını devlete yaptırarak et krizinin aşılması çalışmaları başladığında hazırlıklı ve donanımlı olabiliriz.

Et Üretimindeki kriz nasıl aşılır derseniz;

Afyonkarahisarın ünlü ve müteşebbis simalarından bir yumurta üretiçimizin anısını anlatarak ifade edeyim. Yumurta üretimi krize girdiğinde daha önceki yıllarda yumurta ihraç ettiği bir bir Avrupa ülkesi baş konsolosluğunu ziyaret eder, konsolosa Ülkelerinde parekende satılan yumurtanın üçte bir fiyatına ülkelerine teslim yumurta verebileceğini ifade eder. Konsolos ülke halkının ucuz yumurta yiyecek kadar zengin olmadığını ifade ederek, bizim iş adamımıza; Evet şu anda bizim halkımız pahalı yumurta yiyor ancak bizim üreticimiz kazanıyor, Üreticimiz kazandığı paraları yumurta sektörüne yatırım yaparak daha fazla üretiyor, önümüzdeki beş yıl içerisinde halkımız ucuz yumurta yemeye başlayacağı gibi dünyanın en büyük yumurta ihracatcısı ülkelerinin başında yer alacağız diyor. Şu andada işadamımızın ifadesi ile başarmış durumdalar.

İşte milli politika budur. Ateşi düşürmek, sorunu çözmek anlamına gelmez.

Yukarıdaki örnek hastalığın tedavisini vermektedir. Hayvancılığa yatırım yapılarak ve modern tesisler kurularak ve üretim artırılarak sorun çözülecektir. Eninde sonunda bu noktaya gelinecektir. Biz Şuhutlular hazırlıklı olmak istiyorsak Şuhut Karma Organize Sanayi Bölgesi serivenini bırakıp Tarıma dayalı Afyonkarahisar Organize sanayi bölgesi hedefine yelken açmalıyız.

Hoşca kalın, Dostca kalın.

Yapılan Aramalar:

  • şuhut et fiyatları (12)
Etiketler: 

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz