Şuhut’ta Yerel Basın Tarihi (2)

Ahmet Türker, Mehmet Abdioğulları, Adil Gülmez, Sıtkı Yeğen, Metin Dörtkardeş, Ayhan Aydın, Zekeriya Yıldız, Mevlüt Gündüz, Bayram Uysal, Tahir Kahraman, Belediye Başkanımız Recep Bozkurt, hemen aklıma geliveren yol arkadaşlarımızdı. Tek amacımız Şuhut adını taşıyan ve düzenli yayınlanan haber-kültür-sanat ağırlıklı bir yayın organı idi. Geriye dönüp baktığımda “hoş bir seda” bıraktık gibi geliyor. İnşallah yeğenim Hüseyin Ertuğrul Özaşkın, bizim başaramadığımız “şeyi” başarıp fakirin 29 yıllık özlemini yerine getirecektir. Halkımızın desteğiyle Şuhut Anayurt, önceki örneklerde olduğu gibi yolda kalmayacak ve istikrarlı bir yayın hayatı sürecektir.

Şimdi soruyorsunuz değil mi?  ”önceki örnekler nelerdi?” diye. Heryerin olduğu gibi Şuhutunda bir basın dünyası var Şuhut küçük bir ilçe deyip geçmeyin burada çok şeyler yaşanmış Şuhut basın camiası deyince aklıma kimler geliyor. öncelikle rahmetli Hacı Veli Gürsoy rahmetli Kerim Eroğlu, Ömer Faruk Aktin, Niyazi Özgenç, Refik Başyılmaz, Nihat Dönmez, Mehmet Abdioğulları…

Şuhutta ilk gazete 1950’lerde yayınlanmış. Halis Başol’un yuvarlak el pedalında çıkardığı gazetenin ismini, boyutlarını, hangi yıllarda ve kaç sayı yayınlandığını bir türlü tespit edemedim. Bana bu bilgiyi veren Av. Nihat Dönmez  ”Şuhutta yerel gazeteciliği başlatan Halis Başol’dur demişti. Üstelik Halis Başol üstadımız ilçemize matbaayı ilk getiren kişidir aynı zamanda ne kadar araştırdıysam bu bilgileri bir türlü elde edemedim… Ardından ”İLANLA DEĞİL, İMANLA ÇIKAR” sloganını kendine düstur edinen Meşhur ‘COP’ gazetesini görüyoruz. Şuhut’ta yaşı 50 ve üstü olanlar bu gazeteyi çok iyi hatırlayacaklardır. Şuhut’ta dava vekilliği yapan Afyonlu Mehmet Tokman’ın çıkardığı ”COP” 1963 yılında yayın hayatına başladı. Merhum Tüccar Remzi Aras’ın yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptığı COP Afyon’daki matbaalarda basılıyordu Gazetenin idarehanesi Remzi Aras’ın Hükümet Caddesi no:14’teki işyeri idi. Şuhut’ta doğan COP gençlik ve olgunluk yıllarını Afyon’da yaşadı. Sivri dilli yayıncılığı ile derin izler bırakan gazete özellikle Rahmetli Mehmet Tokman’ın hiciv yüklü şiirleri yıllar yılı unutulmadı. Devrin yöneticilerine siyaset adamlarına dönük sert fakat zeka dolu yazıların yer aldığı gazetenin başı çok belaya girdi Pek çok kişiyle mahkemelik oldu. Mehmet Tokman COP’u uzun seneler Afyon’da yayınladı. Gazetesi kapandıktan sonra diğer yerel gazetelerde yazdı. Ben kendilerini üslup olarak Merhum Osman Yüksel Serdengeçti’ye benzetirdim ama kafa yapıları taban tabana zıttı. COP 1963 yılında başladığı yayın hayatına 1981′de son verdi. 1963 senesi hayli verimli bi sene çünkü rahmetli Kerim Eroğlu’nun Şuhut’un Sesi Gazetesi aşağı yukarı aynı günlerde çıkmaya başlıyor. Cumartesi günleri yayınlanan Şuhut’un Sesi 1985 yılına kadar yani 22 sene istikrarlı bir şekilde yayın hayatına devam ediyor ve bu gazetemizde Afyon’da basılıyordu. Çevre ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nın lise yıllarında yazılar yazdığı Şuhut’un Sesi Gazetesi’ni bir dönem Hasan Hüseyin Çınar hocamızla beraber hazırlamıştık. ANAP iktidarı ‘yerel gazeteler kendi matbasında basılırsa resmi ilan alabilir ” şeklinde kanun çıkarınca Şuhut’un Sesi Gazetesi yayına son vermek zorunda kaldı. ‘Bozkurt’un Sesi’ Gazetesi ise 1967 yılında çıkmaya başladı Av. Refik Başyılmaz gazetenin Yazı İşleri Müdürüydü. Gazetenin sahibi ise Ahmet Güven’di. Bu gazetemiz 1970 yılına kadar yayınlandı. Matbaası olmadığı için diğerleri gibi Afyon’da basılıyordu Tirajı 400, 500’den aşağı düşmeyen Borkurt’un Sesi o dönem Şuhut aydınlarının yazılar yazdığı fikri münakaşaların bolca yaşandığı bir platform gibiydi.  Ömer Çınar’ın kaliteli, edebi seviyesi yüksek şiirleri hala hatırlanır.

Gençliğin Sesi Gazetesi’nin kurucusu, sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Av. Nihat Dönmez beydi Şimdilerde İstanbul’da ticaretle uğraşan Nihat Dönmez abimiz büyük bir fedakârlık yaparak Şuhut’ta matbaa kurmuş ve gazetesini kendi tesislerinde basmaya başlamıştı. Şuhut’un sorunlarına eğilmek, kültür ortamı oluşturmak yöremizin geri kalmışlığına çözümler üretmek, yerel tarih ve kültür araştırmaları yapmak gibi bir dizi önemli hedefi olan Gençliğin Sesi ancak 1 yıl yayınlanabildi. 1975’te başlayan yayın serüveni 1976’da sona erdi.

Gençliğin Sesi kapandıktan sonra Şuhut’ta yaklaşık 10 yıl gazete yayınlanmadı. Derken 1985 yılında Şuhutlu olmayan bir matbaacı ilçeye hem matbaayı hem de gazeteyi getirdi. Aslen Mersinli olan Mehmet Doğan’ın sahibi olduğu ”Şuhut HABER” ilk sayısını 11 Mart 1985′te çıkardı. İlk sayısı tek yaprak yani 2 sayfaydı. 2. sayısı ise dört sayfa olarak çıktı, bizler o dönem bir grup genç Şuhut HABER’e sahip çıktık. Fakat maddi imkansızlıklar gazetenin yaşamasını engelledi. ”Sallamalı motorlu pedal diye tabir edilen matbaa makinasında elle dizilen Şuhut HABER 34. sayıda krize girdi. O dönem Eczacı İlhan Yüksel abimizin hakikaten çok güzel yazıları yayınlanıyordu. Gazete ve matbaayı daha sonra Bayram Uysal ardından İsmail Çetindede devam ettirdiler. Nihayet 1987’de Gazete yayın hayatına son verdi. (Devamı Haftaya)

Yapılan Aramalar:

 • şuhutun sesi (31)
 • şuhutun tarihi (31)
 • şuhut\un sesi (14)
Etiketler: , , , , ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

 1. Sevgili Meslektaşım,
  74 yıllık yaşamımın 58 yılını basın mesleğine vermiş bir arkadaşınızım. Halen de çalışıyorum, yazıyorum/çiziyorum. Hergün yerel basında her il merkezinde ya da ilçede bir gazete olmak üzere 76 gazeteye BEDAVA karikatür servisi yapıyorum. Şuhut Anayurt’a da karikatür isterseniz mail adresime not düşünüz.
  RİCAM, Şuhut’un Basın Tarihi’ne ilişkin bir yazıyı sitenizde zevkle ve ilgiyle okudum. Şu sıralar yerel basında yayımlanan mizah dergi ve gazetelerini araştırıyorum. Rahmetli Mehmet Takman’ın yayımladığı COP adlı mizah gazetesi herkes gibi benim de ilgimi çekti. Böylesine önemli bir mizah gazetesini yayımlayan Rahmetli Mehmet Takman’ı Rahmet duygularıyla anıyorum. Acaba sizlerden COP’un bir nüshasını tarayıp benim mail adresime göndermek zahmetine katlanır mısınız? Umarım Rahmetlinin ailesinde ya da yakınlarında ve gazeteci arkadaşlarımızın arşivlerinde COP’un nüshaları vardır. Elbette ne kadar çok sayısın mail adresime gönderirseniz sizlere çok çok teşekkür ederim. Ayrıca bana bu yardımı yapan arkadaşımın ya da arkadaşlarımın adlarını verirseniz onları yazacağım metinde belirteceğim.
  Lütfen ricamı önemseyiniz.
  Selamlar/sevgiler/saygılar
  Hikmet Aksoy