Şuhut’ta Yerel Basın Tarihi Üzerine Kısa Bir Deneme 1

Tarık Özaşkın’ın Kaleminden

Şuhut’ta Yerel Basın Tarihi Üzerine Kısa Bir Deneme 1

Uzun yıllardır hayalini kurduğumuz bir mutlu doğuşa tanıklık ettik geçen hafta. Şuhut ANAYURT önemli bir yatırım yaparak 57×82 ölçüsünde Rolland Parva ofset baskı makinasını değerli halkımızın hizmetine sundu daha önce tabldot boyda hazırlanan ve Afyonda bastırılan gazetemizin 23 Nisan 2011 tarihli 22.sayısı kendi tesislerinde dizildi ve basıldı Allah mahcup etmesin

”23 Nisan” tarihi benim için çok önemli neden derseniz benim ilk yazım 23 nisan 1982 tarihinde yani tam 29 yıl önce afyon Türkeli gazetesinde yayınlaşmıştı ” Şuhut’ta spor” başlıklı bir daktilo sayfası büyüklüğündeki baştan aşağı amatörlük kokan makalem yayınlandığında ortaokul üçüncü sınıftaydım. Nasıl cesaret ettim bilmiyorum yazdığım bu kısa makaleyi rahmetli Dr. Sadettin Aygen’in hem muayene hem de gazete idarehanesi olarak kullandı olarak kullandığı uzun çarşıdaki Meşhur işyerine yolladığım vakit yayınlanacağı aklımın ucundan bile geçmemişti. Derken birkaç gün sonra bakkal dükkânımıza gelen değerli büyüğüm Türkeli’nin Şuhut muhabiri Ömer Faruk Aktin önce ”Tarık hanginiz?” diye sormuş ağabeylerim beni gösterince hayli şaşırmıştı. İşte ”Şuhut’ta spor” başlıklı yazım; beni yıllar boyu gazetecilik hülyalarına hapsedecek tabir yerindeyse kanımı zehirleyecek bir sevdanın başlangıcı oldu . Doğrusu ne tam gazeteci olabildik nede tam bu âlemden kopabildik. Lise ve ardından üniversite yıllarında gazetecilik mesleğinden çok uzak değildik. Amatör duygular için bir yandan yerel gazetecilik bir yandan büyük gazetelere kapak atma şavaşı derken hayat bizi çarkları arasına alıp un ufak edince her şey ”tatlı bir hatıra” olarak kaldı O yıllarda bir avuç arkadaş, sonu hüsranla biten gazete ve dergi maceralarına giriştik.  Ahmet Türker, Mehmet Abdioğulları, Adil Gülmez, Sıtkı Yeğen, Metin Dörtkardeş, Ayhan Aydın, Zekeriya Yıldız, Mevlüt Gündüz, Bayram Uysal, Tahir Kahraman, Belediye Başkanımız Recep Bozkurt, hemen aklıma geliveren yol arkadaşlarımızdı. Tek amacımız Şuhut adını taşıyan ve düzenli yayınlanan haber-kültür-sanat ağırlıklı bir yayın organı idi. Geriye dönüp baktığımda “hoş bir seda” bıraktık gibi geliyor. İnşallah yeğenim Hüseyin Ertuğrul Özaşkın, bizim başaramadığımız “şeyi” başarıp fakirin 29 yıllık özlemini yerine getirecektir. Halkımızın desteğiyle Şuhut Anayurt, önceki örneklerde olduğu gibi yolda kalmayacak ve istikrarlı bir yayın hayatı sürecektir.

Yapılan Aramalar:

  • şuhut tarihi (31)
Etiketler: , , , , , , , ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz