Şuhut Anayurt Gazetesi

Kürsü

Kürsü
461 views
13 Nisan 2022 - 18:51

Ülkemizde ekonomik kriz var. İktidar sahipler görmezden gelse de halk iliklerine kadar hissediyor. Çözüm var, ama çözecek makamlarda alıştıkları şatafatlı ve lüks içinde yaşıyorlar ki ekonomik krizin kendilerinden kaynaklandığını kabul etmedikleri gibi, iç ve dış mihraklar atıyorlar. Kolaycılığa kaçıyorlar. Tarih boyunca Türk milletini ve devletini diz çöktürmek için iç ve dış düşmanlar olmuştur. İktidarların görevi halkın refahını ve güvenliğini sağlamaktır.
Sözü kısa tutalım ve çözüm ne onu söyleyelim. Hazine ve kamu maliyesi kemer sıkmalıdır. Tasarrufa önce iktidar olanlar başlamalı halka örnek olmalıdır. İtibardan tasarruf olmaz diyenler halka örnek olmalıdır. Kamu her alanda kemer sıkmalı, kriz geçene kadar sadece temel ihtiyaçlara kaynak ayrılmalıdır.
Halkta fedakarlık bekleyenler halkın ne kadar özverili fedakarlık yaptığını şu birkaç örnekle görmelidir.
Gelin, son 5 yılda nasıl fakirleştiğimize birlikte bakalım:
5 yıl önce, yani 2017 yılında 2 çocuklu bir aile için, asgari geçim indirimi dahil, 1600 liraydı. Bugün 4253 lira son 5 yıl içinde, asgari ücret, 2.6 kat artmış.
Peki 5 yıl önce fiyatlar nasıldı. Mesela, havucun kilosu, 5 yıl önce, 1 buçuk lirayken, bugün 10 lira, domatesin kilosu, 2 lirayken, bugün 15 lira, salatalığın kilosu, 2 lirayken, bugün 20 lira., sütün litresi, 1 buçuk lira iken, bugün 8-10 lira.
Bundan 5 yıl önce eline, 1600 lira geçen bir asgari ücretli; Markete girdiğinde, bugüne göre, en az 2 kat fazla ürün alabiliyordu. Aslında, bugünkünden, en az 2 kat daha zengindi.
Son 5 yılda, asgari ücret, 2.6 kat arttı. Ama bilgisayarın fiyatı, 5 kat arttı. Telefonun fiyatı, 5 kat arttı. Mazotun fiyatı, 3 buçuk kat arttı. Elektriğin fiyatı, 6 buçuk kat arttı. Bir yerli otomobilin fiyatı, 8 kat arttı. Konut fiyatları ve kiralar, 5 kat arttı.
İşte bu tablo; Alın teriyle çalışan vatandaşlarımızın, köylümüzün, üreticimizin, Dar ve sabit gelirliye, dul ve yetim maaşı ile geçinenin ne derece büyük bir fedakarlık yaptığını gösteriyor. Nasıl fakirleştirdiğinin tablosudur.
İktidar aklını başına almalı, ekonomik krizi, siyasi bir krize evrilmemeli, kamu maliyesi sıkı tasarruf tedbirleri almalıdır Altında kendileri kalır.
Hayırlı Ramazanlar sevgili dostlar.