Recep Bozkurt
Muhittin Özaşkın

Şuhut Anayurt Gazetesi

KÜRSÜ

KÜRSÜ
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
448 views
03 Mayıs 2023 - 17:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türk tarihi boyunca meclis toplantıları yapılmıştır. Hakanlar Ülkeyi yönetirken meclisler toplarlar orada konuları değerlendirip istişareler yapıp önemli kararları meclislerden alırlardı. Genellikle bu meclis toplantılarına toy ismi verilir töreye uygun bir şekilde bu toydan kararlar çıkardı. Hakanlarda toy kararları sonunda ülkeyi yönetmek üzere tahta otururlardı. Hakan’ın yanında devlet tecrübesi olan HACE de denilen beyler ile vezirler veya sadrazamlar bulunurlardı. Meşveret, toy veya meclis kararları ne zaman Osmanlı’da gözardı edilmeye başlandı imparatorluğun çöküş dönemine girmesinin en büyük etkenlerinden bir tanesi olmuştur. Osmanlı imparatorluğu çağı yakalamak için modernizasyon hareketleri yapsa da başarılı olamamıştır. Meşrutiyet döneminde başlayan Mebusan Meclisi yeterli ve etkili olamamıştır. İmparatorluğun parçalanması sonrasında kurulan Türk Cumhuriyeti Türkiye Büyük Millet meclisi temeli üzerine oturtulmuştur. Türk milletinin tüm kesimlerini yetkili ve söz sahibi kılan Türkiye Büyük Millet meclisi aynı zamanda görev ve sorumlulukları Türk milletine eşit olarak dağıtılmış olup istiklal harbi’nin kazanılmasında büyük ve önem li görevler üstlenmiştir. Binlerce yıllık etkili yetkili Türk devlet geleneği hakanları bile görevden indirebilen meclisler; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ndede cumhuriyetin 80 yılında hükümetler kurmuş ve hükümetleri görevden almıştır.
Ancak AK Parti iktidarı ile başlayan süreç 2015 genel seçimleri ve arkasında yaşanan hain darbe girişimi neticesinde iktidarı kaybetme korkusu yaşayan Adalet ve Kalkınma Partisi yanına Milliyetçi Hareket Partisi’ni de alarak dünya nizamı içerisinde herhangi bir ülkenin yönetim şekline uymayan demokrasinin kuvvetler ayrılığı ilkesini hiçe sayan krallar ve padişahlara çeşitli milletlerin vermediği yetkileri tek başına kullanma hakkı veren nasıl olduğu belirsiz adını Türk dedikleri aslında halk tarafından çok da özümsenmemiş, benimsememiş, ucube sayılabilecek başkanlık sistemine geçilmiştir. Ekonomik çevrelerden, bilim çevrelerinden, üniversitelerden, bazı bürokratik ve hariciyeci çevrelerden Türkiye Cumhuriyeti devletini ve Türk milletini taşıyamayacağı ifade edilse de ısrarla ve inatla uygulamaya konulmuştur. 2018 tarihinden bu zamana geçen 5 yıl içerisinde sistemin çalışmadığı toplumun sorunlarına çözüm bulmadığı Yetkililerin tek elde toplanması neticesinde devlet bürokrasisi ve kurumlarının hantal ve yavaş kaldığı, hızlı, etkin mücadele ve müdahale, hızlı karar alma yetkilerini kaybettiği yaşayarak görülmüştür.
Aslında AK Parti iktidara geldiği 2002 yılında da söylediği bürokrasiden şikayetlerinin, birkaç misli daha fazla artırılarak, hukuka, adalete, devlet kurumlarına, orduya olan güvenin azaldı devlet kurumlarının örselendiği, eğitim sisteminin bir çıkmaza girdiği, iş aş ve gelecek kaygılarının arttığı, toplumda endişeleri korkuları arttıran, hukuksuzlukların başıma bir şey gelir mi türünden kaygıların arttığı, toplumsal tramvayla 14 Mayıs 2023 seçimlerine hızlı bir şekilde yaklaşmaktayız.
Türk milletinin feraseti, bu seçimlerde milleti selamete çıkaracağını olan inancım tamdır.
Sağlıklı olun, Sağlıkla kalın.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.