Şuhut Anayurt Gazetesi

KÜRSÜ: KUTLAMALAR 100. YILA UYGUN OLMALI

KÜRSÜ: KUTLAMALAR 100. YILA UYGUN OLMALI
412 views
27 Temmuz 2022 - 17:35

Ağustos ayı; Türk Milletinin zaferlerine şahit olmuş bir aydır. Türk Milleti Ağustos ayında nice zaferler kazanmıştır bunlardan bir tanesi de 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferidir. 9 Eylül tarihinde düşmanın denize dökülmesi ile neticelenmiş bir zaferler dizisidir.
30 Ağustos başkomutanlık Meydan Muharebesinden geçen zaferyolu Şuhut İlçemizden geçmektedir.
24 Ağustos 1922 tarihinde cepheye başlayan intikalin harekat merkezi Şuhut konumundadır. Türk Ordusu; 96.000 civarında askeri, 313 topu ve diğer tüm mühimmatları ile birlikte başlayan cepheye nakil harekatını 24 Ağustos 1922 tarihinde tamamlamıştır.Aynı gün Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile birlikte Ordu karargahı da Şuhut’a intikal etmiştir.
Bu muazzam zaferin şanına yakışır Yüzüncü Yıl kutlamaları yapmalıyız. İlçe Kaymakamlığımız ve Belediye Başkanlığımız kutlamalar için harıl harıl çalışmaktadır.Biz de dikkate alınacağı düşüncesi ile bir iki öneride bulunalım istedim.
Ağustos ayı Müslüman Türk’ün zafer ayıdır. Bu ay boyunca 30 gün 24 saat Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılabilir. Bunun, bilinen en eski camii olan Kubbeli Cami de yapılması güzel bir anlam ifade eder düşüncesindeyim. İlçemiz hafız ve imam sayısı bakımından zorlanmadan bu programı yapabilecek durumdadır.
Şuhut Lezzetleri Tanıtım Günü mutlaka yapmalıyız. İlçemiz merkez ve köylerinde çok güzel yerel lezzetler yapılmakta. Hem tanıtım hem de hepsinin bir arada sunulduğu, aynı zamanda 100 yıl evvel cepheye intikal eden askere ikram edilen ürünlerimiz sergilenmiş olur. Efe Köyü hamırsısı, Ağzıkara dutu, Kara dut şırası Afyonkarahisar Maden Suyu ile karışık ikramı, Arapköyü patlıcanı. Köylüler bu ürettiği patlıcandan mutlaka harika tatlarda yapıyorlardır . Çakırözü ile nerede ise özdeşleşen bükme. Yabancı konuklardan kaç kişiden duydum. Çakırözü’nde yedikleri bükmeyi. Bunlar bir kaç örnek. Mutlaka Atlıhisar’ın, Balçikhisar’ın, Mahmut Köyü’nün, Bozan Köyü’nün, Yarışlı Köyü’nün gün yüzüne çıkmayı bekleyen tatları vardır. Hem tanıtım hem de 100. Yıl etkinlikleri olarak kutlamalara dahil edilebilir.
TRT müzik kanalında her hafta bir ilçede yayınlanan “ALATURKA AKŞAMLAR” programı ilçemizde program yapabilir. Ağustos ayının ve zafere giden yolun anlam ve önemine uygun bir program hiç bir ücret ödemeden gerçekleştirilmiş olur diye düşünüyorum.
İnşallah çorbada tuzumuz olur.
Sağlıklı olun, sağlıkla kalın.