Şuhut Anayurt Gazetesi

ŞUHUT GÖNÜLLÜLERİ’NDEN ANLAMLI TOPLANTI

ŞUHUT GÖNÜLLÜLERİ’NDEN ANLAMLI TOPLANTI
386 views
25 Haziran 2023 - 14:31

Yapılan tarihi araştırmalara göre; Osmanlı döneminde Afyonkarahisar’da en çok vakıfa sahip olan kaza (ilçe) Şuhut’tur.
Doç. Dr. Mustafa Karazeybek’in Afyonkarahisar Kütüğü 2. Cilt, 273. Sayfada dile getirdiği gibi “16.Yüzyılda Karahisar-ı Sahip Sancağı dahilinde en zengin para vakıfları Şuhut’ta bulunmaktadır. Toplam vakfedilen para miktarı bakımından Şuhut, Afyonkarahisar’dan sonra ikinci sırada gelmektedir”
Yine Doç. Dr. Karazeybek’in araştırmasına göre 16.Yüzyılda Şuhut’ta 2 Cami, 10 Mescid, 11 Zaviye, 1 Medrese, 1 Mektep ve 6 para bulunmaktaydı.
Bilindiği gibi “vakıf”; hayırseverler tarafından yaptırılan cami, mescid, medrese, mektep, köprü, kervansaray vb. yerlerin bakımının ve onarımının yapılarak görevlilerinin maaşının ödenmesi, fakir ve ihtiyaç sahibi kişilere yardım edilmesi yani hayır işlerinin devamı için kurulan müesseselerdir.
Hayırseverlikleri ile tarihe geçmiş Şuhutluların bugünkü varisleri, hiç durmadan ve dinlenmeden yardımlara devam ediyorlar.
2020 yılından beri faaliyet gösteren ve geçtiğimiz yıl resmiyet kazanarak dernek haline dönüşen ŞUHUT GÖNÜLLÜLERİ, 22 Haziran 2023 Perşembe günü Şuhutlularla buluşarak görkemli bir istişare toplantısı düzenledi.
Eczacı Barbaros Kılınçkaya ve arkadaşlarının girişimleri ile kurulan Şuhut Gönüllüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, kısa zamanda büyük hizmetlere imza atmayı başararak hemşehrilerimizin güvenini kazandı. Artık ihtiyaç sahibi insanlara yardım ve bağış yapmak isteyen Şuhutlular, tıpkı Kızılay. IHH gibi gördükleri Şuhut Gönüllüleri’ne başvurarak gönül rahatlığıyla yardımlarını yapabiliyorlar.
Şuhut Gönüllüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, geçtiğimiz hafta bir basın açıklaması yaparak 22 Haziran 2023 Perşembe günü saat 20.00’de Şuhut Belediyesi Şelale Düğün Salonunda bir istişare toplantısı yapacağını duyurdu. Toplantıda Şuhut Gönüllüleri’nin dünü ve bugünü anlatıldıktan sonra bir gelecek planlaması yapılacağı açıklandı. Anlaşılacağı üzere, dernek Şuhut halkıyla beraber bir beyin fırtınası gerçekleştirerek “ortak akılla” bir yol haritası belirleyeceğini ilan etti.
Basın açıklamasındaki bir ayrıntı gözlerden kaçmadı. Etkinliğin yemekli olduğu ve bağış toplanmayacağı, bir istişare toplantısı şeklinde geçeceği vurgulanıyordu.Toplantıya bir gün kala Şuhut Gönüllüleri’ne ait sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan videoda son derece iştah açıcı görüntüler yer alıyordu. Dev yemek kazanlarında pişirilen lezzetli etlerin gösterildiği videonun sonunda “hazırlıkların devam ettiği” vurgulanıyordu.
Nihayet 22 Haziran Perşembe akşamı Şelale Düğün Salonuna konuklar gelmeye başladı. Konuşmaların ardından yemek faslına geçildiğinde konukları hoş bir sürpriz bekliyordu. Pilavlı, kavurmalı bir yemek bekleyenler, önlerine konan servis tabağında sadece içme suyu, meyve suyu ve bisküvi olduğunu gördüklerinde kısa bir şok yaşadılar. Şuhut Gönüllüleri bir sosyal deney yaparak, insanların empati yapmasını istemişti. Deneyin amacı “bir an kendimizi evinde değil yemek, bisküvi bile bulamayan insanların yerine koyalım ve ona göre hareket edelim” demekti.
Toplantıya katılan Şuhutlular verilmek istenen mesajı almıştı. Eczacı Barbaros Kılınçkaya, yemek yerine bisküvi ikram edilerek elde edilen gelirin 100 aileye bağışlanacağını açıkladı.Bizim için küçük olan rakamlar, başka insanlar için çok ama çok önemli olabilir. Bu ülkede israf edilen kaynaklar verimli şekilde kullanılsa, belki de ihtiyaç sahibi aile ve kişi kalmayacak.
Barbaros Kılınçkaya Şuhut Gönüllüleri’nin nasıl ve neden kurulduğunu anlattıktan sonra çalışmalar hakkında bilgi verdi. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ve çevresinde meydana gelen depremde yapılan faaliyetlerden bahseden Kılınçkaya, üç buçuk yılın muhasebesini yaptıktan sonra geleceğe yönelik hedeflerini sıraladı.
Toplantıya iştirak eden hemşehrilerimizin görüş ve önerilerini dikkatle dinleyen dernek yöneticileri, yardım faaliyetlerine ara vermeden devam edeceklerini söylediler.
Çalışmaların devam etmesi için hemşehrilerimizin desteğine ihtiyaç olduğunu ifade eden yetkililer, şimdiye kadar kendilerini yalnız bırakmayan ve desteğini esirgemeyen bütün hayırseverlere teşekkür ettiler.
Şuhut Gönüllüleri İstişare toplantısına katılan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, medeniyetimizin özünde yardımlaşma ve dayanışma duygularının olduğunu belirterek derneğe yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür etti.