Altın, takı törenlerinin gözdesi olmaktan çıktı

Altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik vatandaşı altın almaktan soğuttu. Yaz ayları itibariyle yoğunlaşan düğün törenlerinde pahalı olması nedeniyle takı için altını tercih etmeyen vatandaşlar, fiyatı itibariyle daha ucuza mal edilebilen Dolar ve Euro’ya yöneldi.

Altın fiyatlarının rekor üzerine rekor kırması vatandaşı altın almaktan soğuturken, sarraflarda da altın satışı durma noktasına geldi. İlçemizde faaliyet gösteren Öykü Kuyumculuk işletmesinin sahibi İbrahim Yıldız, altın, Dolar ve Euro fiyatlarındaki hareketliliğin vatandaşı korkuttuğunu ifade ederek; “İçinde bulunduğumuz bu dönem düğünler nedeniyle sarrafların yoğun olduğu bir dönemdir. Ancak bugünlerde Amerika’da ve Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin etkisiyle altın, Dolar ve Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kazanması sarrafların işlerini olumsuz olarak etkiledi. Vatandaş düğünlere hediyelik olarak götürmeye alıştığı altından soğudu. Eğer takı takacaksa altına oranla Dolar ya da Euro’yu tercih eder hale geldi.

“10 DAKİKADA BİR

FİYATLAR DEĞİŞİYOR

Altın fiyatlarının çok hızlı değiştiğini ifade eden Yıldız, “Gün içinde gözümüz sürekli altın fiyatlarında. Neredeyse 10 dakikaya bir fiyatlarda değişiklik olur hale geldi. Örneğin sabah 161 liradan sattığımız çeyrek öğleden sonra 159 liraya geriledi. Akşam saatlerinde ise çeyrek 163 lirayı gördü. 97 liradan başlayan 24 ayar altının gram fiyatı ise ilerleyen saatlerde 100 lirayı aştı. Bunu gören vatandaşlar altından uzak durur hale geldi. Büyük yatırımcılar borsa ve dövizi, piyasalardaki belirsizlik ve dalgalanmalar nedeniyle tercih etmiyor ve en güvenli liman olarak gördüğü altına yöneliyor. Yatırımcı elindeki bütün para ve dövizi altına yatırmaya başladı. Ancak küçük yatırımcı ve vatandaş altın fiyatlarındaki artış nedeniyle altından uzak duruyor. Ne alıyor, ne de satıyor. Alacak olan fiyatların düşebileceğini düşünerek almazken, satacak olan da belki daha fazla yükselebilir diye altını elinde tutuyor” şeklinde konuştu.

Etiketler: , , , , ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz