Çarşının göbeğinde sit alanı çıkmazı

İlçemiz Pazar Mahallesi’nde geçtiğimiz aylarda  bir vatandaşın arsasında yaptığı temel kazma çalışması sırasında antik çağa ait lahit bulunmuştu. Geçtiğimiz günlerde Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından 30.27.A.a pafta, 225 adanın tamamı “I. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olarak ilan edildi.

İZİNSİZ ÇALIŞMA YAPMAK YASAKLANDI
Söz konusu alan ile ilgili Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından alınan “I. Derece Arkeolojik Sit Alanı” kararı geçtiğimiz haftalarda ilgili vatandaşlara tebliğ edildi. Alınan bu kararla ilçemiz Ziraat Bankası Şubesi, Uluçay Alışveriş Merkezi ve daha birçok iş yerini de içerisine alan sit alanında herhangi bir kazı çalışması yapılması yasaklandı. Bölgede iş yeri bulunan vatandaşların yapılacak herhangi bir kazı, tamirat, sondaj yada inşaat çalışması için Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne başvurması ve izin alması gerekiyor.

“ÇARE YENİ YAPILACAK İŞ MERKEZİ”
Söz konusu alanda iş yeri bulunan esnaflar, bölgenin yıkılması durumunun doğmasından endişe ediyor. Yıkılması halinde ilçemizin önemli bir meydan kazanacağı görüşünü savunan vatandaşlar ise mevcut iş yerlerinde bulunan esnafın mağduriyetlerinin ise iş yerlerini eski Kız Meslek Lisesi’nin bulunduğu alana yapılması planlanan iş merkezine taşımaları halinde giderilebileceğini öne sürdü. Hem eski Kız Meslek Lisesi’nin bulunduğu alana yapılması planlanan iş merkezinin böyle değerlendirilebileceği hem de söz konusu alanda oluşturulacak antik parkın ilçemize turistik açıdan büyük bir kazanım sağlayacağı görüşünü savundular.

Yapılan Aramalar:

  • uluçay avm (59)
  • sinada şehri (25)
  • şuhut uluçay avm (11)
Etiketler: 

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

  1. 225 adanın tamamı sit alanı ilan edilmiş ne güzel yeni yapılacak iş merkezi de güzel o bölgede konutta oturanlar başının caresine baksın buda güzel isterse lahitlerin üzerinde kalsınlar daha bir güzel olur.ayrıca yıkılsın tabi meydan acılsın memlekete…hepsi güzelde tarihi sinada şehri sadece 225 ada altındamı yatıyor?daha önce yapılan iş merkezleride sinadanın üzerinde kalmıyormu?hepsinden önemlisi yeni yapılacak iş merkezlerinin altından da sinada cıkarsa ki çıkacak o zaman ne olacak:))) hiç bunu düşündünüzmü?alın size kocaman bir meydan daha ohhh ister at koştur ister eşek:)))) sonuç olarak şuhut altındaki tarih gün yüzüne çıkacak,şuhut boşaltılacak,her yer sit olacak yada sit trip yapıp duracağız…

  2. adasını modasını bilmem… sit alanı hayırlı olsun..