Haydi minikler “Mangala”

Haydi minikler “Mangala”

Kurtuluş İhsan Küçük Arslan İlköğretim Okulu bir ilke daha imza attı. Binlerce yıllık Türk oyunu Mangala öğrencilere öğretilmeye başlandı.

Öğrencilerin motivasyonu için düzenlenen başarılı etkinliklerle adını sık sık duyuran Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlköğretim Okulu, bu kez de binlerce yıllık Türk oyunu Mangala’nın öğrencilere öğretilmesi ile gündeme geldi. Dünyanın dört bir yanında sevilerek oynanan Mangala’nın ilçemizde öğrencilerimize öğretilmeye başlanması, geleneklerine bağlı bir nesil yetiştirilmesi açısından önem taşıyor.

Dünyada Mankala veya Mancala olarak tanınan, Türkiye’de ve Türk Dünyası’nda Mangala, Mankala (Bin Kale), Kale, Mele, Meneli Taş, Kuyu, Kuytu, Kuytak, Küş veya Güç Oyunu, Emen, Evcik, Altıev, Pıç, Yalak Göçme, Mere Köçtü, Mele Gayası, Beş Taş, Dokuz Taş, Dokuz Kumalak, Tokuz Korgol, Eson Korgol vb. birbirine yakın adlarla bilinen ve daha düne kadar oynanan oyun, çok eski ve önemli bir zeka oyunu olarak biliniyor. Batılı neşriyatlarca Arap oyunu olarak dünyaya lanse edilen Mangala, bilgisayar üzerinden de oynanabiliyor. Türk nüfusun yaşadığı birçok coğrafyada yoğun olarak oynanan bu zeka oyununun yaygınlaştırılması adına yürütülen çalışmalarından dolayı Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlköğretim Okulu’na teşekkür ederiz.

Yapılan Aramalar:

  • mangala (429)
  • mangala oyunu (41)
  • mangala resmi (13)
Etiketler: ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz