Kral mezarı müzeye taşınacak

Kral mezarı müzeye taşınacak

Geçtiğimiz yıl Nisan Ayı’nda ilçemiz çarşı merkezinde yapılan bir temel kazısı neticesinde bulunan antik lahitin Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi’ne kaldırılması kararlaştırıldı.

Taşından, toprağından tarih fışkıran ilçemizde Yusuf Büyükköy adlı vatandaşa ait arsada yapılan temel kazısı çalışmasında bulunan ve antik çağa ait bir kral mezarı olduğu düşünülen lahitin sergilenmek üzere Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi’ne kaldırılmasına karar verildi.

 

“BÖYLE BİR ZENGİNLİK HER YERE NASİP OLMAZ”

Konu ile ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi Müdürü Mevlüt Üyümez, “Söz konusu lahit önümüzdeki günlerde yapılacak kurtarma çalışmasının ardından sergilenmek üzere Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi’ne taşınacak. Kurtarma ve taşıma çalışmalarına Şuhut Belediyesi’de dahil olacak” dedi. Lahit’in bulunduğu adanın, lahitin kaldırılması ile sit alanı olmaktan çıkartılmayacağını da sözlerine ekleyen Üyümez, “Söz konusu eser önemli bir tarihi mirastır. Böyle bir zenginlik her yere nasip olmaz” dedi.

Yapılan Aramalar:

  • kral mezarları (51)
  • kral mezarı (22)
  • lahit kral mezarı (18)
  • feke de bulunan mumya (13)
Etiketler: , ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

  1. Üyümez, “Söz konusu eser önemli bir tarihi mirastır. Böyle bir zenginlik her yere nasip olmaz”

    Evet böyle bir zenginlik her yere nasip olmaz ama, sahiplerinide mağdur etmeseniz, bu adayı istimlak edip kazı yapılması ve eserlerin tamamının ortaya çıkartılması mümkün olmazmıydı ?

    • Ülkemizde binlerce yerleşim merkezinde bu tür kazılar yapılmaktadır. Kazı yapılan yerleşim yerleri istimlak edildiği taktirde asıl ozaman mağduriyet doğuyor. Devlet istimlak kararı aldığında yıllarca istimlak etmiyor. İstimlak edilecek alanların yeni yapılacak yerleşim yerine nakli büyük bir işkence halini alıyor. Şuhut’ta yapılan uygulamanın isabet olduğunu düşünüyoruz.