Şuhutlu güvercin sevdalıları dernek kuracak

Şuhutlu güvercin sevdalıları dernek kuracak
Şuhut’ta güvercin sevdalılarının öncülüğü ile Kanatlı Hayvan Severler Derneği kurulacak.

Her akşam içerisinde onlarca güvercinin bulunduğu kafes evinde buluşan güvercin sevdalısı Şuhutlulara öncülük eden Cemal Erdoğdu konu ile ilgili olarak şöyle konuştu; “Burada her akşam buluşan güvercin sahipleri hem sohbetler ediyor, hem de hobi olarak beslediği kuşları sergiliyor”

“KUŞ BESLEMEK BİR HASTALIKTIR”
Kendisi gibi güvercin sevdalıları ile bir araya gelerek Kanatlı Hayvan Severler Derneği kurmayı planlandıklarını söyleyen Erdoğdu; “Balıkçılık ve avcılık yapanlar iyi bilirler. Balık avlamak nasıl zevk veren bir hastalıksa bu da bir hastalık ve bir kez bulaşan bir daha bırakamıyor bu sevdayı. Hastalık deyince kimsenin aklına kötü şeyler gelmesin kast ettiğim bağımlılık yaratması, biz burada toplanarak moral depoluyor ayrıca gençleri kahvehane köşelerinden kurtarıyoruz. Buraya gelenlerin çoğu genç arkadaşlar. Hepsi de birer kuş sevdalısı olan bu arkadaşlar çalıştıkları saatler dışında burada oyalanarak stres atabiliyorlar. Bu etkinlikleri gelenekselleştirmek ve güvercin besleyen arkadaşlar ile daha sağlıklı bağ kurarak bir araya gelebilmek için Kanatlı Hayvan Severler Derneği oluşturma çalışmalarına başladık. Bu kapsamda buraya 3 parça kafes yaptırarak kuşlarımızı sergileme imkânı bulduk. Mardin’den getirdiğim “Kula Demcil” türü kuşları burada kuş severlerin beğenisine sunduk ayrıca üremeleri için kuluçkaya aldık çünkü bu kuşların nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya” dedi.

“GÜZELLİK YARIŞMASI YAPIYORUZ”
İlçede bulunan güvercin sevdalılarının sayılarının çok fazla olduğunu dile getiren Erdoğdu; “Ben memur emeklisiyim benim gibi emekli olup ta uğraş arayanlar için bulunmaz bir hobidir kuş beslemek. Buraya Edirne, Eskişehir ve Bursa’dan kuş getirip çoğaltıyorum. Ayrıca ayda bir burada bir araya geldiğimizde kuşların cinsine ve ırkına göre güzellik yarışmaları düzenliyoruz. Düzenlediğimiz yarışmalarda birincilere kuşyemi, yemlik, kafes gibi küçük ödüller veriyoruz. Şuhut’ta bu sevdanın yok olmaması için çaba gösteriyor ve gençlerimizin internet kafeleri veya kahve köşelerinde boşa geçirdikleri vakitlerini değerlendirmelerini sağlıyoruz. Her şey den önce yeni nesillerimize hayvan sevgisini aşılamak amacını güdüyoruz. Ayrıca ilçemizde bu işten gelir sağlayan arkadaşlar da var. Bilhassa gençlerin bu sevda ile ilgilenmeleri bizi dernek kurmak konusunda cesaretlendirirken, kuş besleme sevdasının ölmemesi içinde ümitlendiriyor” dedi.

Etiketler: , ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz