Şuhut’ta Mezar Bulundu


Şuhutlu vatandaş temel kazarken antik mezar buldu

Afyonkarahisar’ın Şuhut İlçesi’nde Yusuf Büyükköy adlı vatandaş inşaatı için temel kazısı yaptığı arsasından kral mezarı çıkınca şaşkına döndü.

Şuhut İlçe Merkezinin göbeğinde meydana gelen olay Şuhut’un tarihi ve kültürel açıdan ne denli zengin bir mirasa sahip olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Şuhut Belediyesi hizmet binasına yaklaşık 100 metre mesafede bulunan ve etrafı işyerleriyle dolu olan arsaya bina inşa etmek isteyen Yusuf Büyükköy, arsasında yaptırdığı temel kazısında oda büyüklüğünde mermer duvarlı bir yapı içerisinde kral mezarı çıkması ile inşaatı durdurmak zorunda kaldı.

“NİHAİ KARARI KURUL VERECEK”
Şuhut’ta çıkan antik yapı ile ilgili olarak açıklama yapan Müze Müdürü Mevlüt Uyumaz; “Daha öncede bilindiği gibi Şuhut İlçemiz antik Synnada kenti üzerine kuruludur. Vatadanşın bina inşa etmek amacıyla yaptığı kazı sonucu böyle bir taşınmaz ortaya çıktı. İhbar üzerine bizde söz konusu arsaya gittik. Bu yapının Şuhut’un tanıtımında önemli yer tutacağını düşünüyorum. Müze Müdürlüğümüz uzmanlarınca rapor düzenlenerek Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na iletildi. Bu aşamadan sonra kalıntılar ve arsa ile ilgili nihai karar Kurul tarafından verilecek. Söz konusu antik yapının tanıtım için önemlidir” dedi. Bilim adamlarınca milattan önce 1180 yılında Truva Savaşları sonunda Trakyalı, Makedonyalı ve Ahiyalı birlikleriyle bölgeye gelen Akomas tarafından kurulan Synnada kentinin yerleşkesi olarak gösterilen Şuhut’ta çıkan bu bulgunun bölge tarihine ışık tutması bekleniyor.

“İLK GÖRDÜĞÜMÜZDE ŞAŞIRDIK”
Konu ile ilgili Gazete 3’e konuşan arsa sahibi Yusuf Büyükköy ise “Bundan 30-35 yıl önce yan taraftaki binanın inşaatından benzer bulgular çıkmış. Yaklaşık 10 gün önce temel kazmaya başladım ancak mermer sütunlar ve benzeri yapılar çıkmaya başlayınca Müze Müdürlüğü’ne haber verdim. Müze Müdürlüğü nezaretinde yapılan kazılar sonucu burada böyle bir mezar olduğu ortaya çıktı ve inşaatın durdurulması kararı alındı. Söz konusu tarihi kalıntıları ilk gördüğümüzde şaşırdık. Ancak Şuhut’un tarihi yönden zengin bir ilçe olduğunu biliyoruz” dedi. 3 metrelik bir derinlikte ortaya çıkan antik kalıntıların büyük bir kısmı halen toprak altında dururken Kurul kararının ardından incelemelere devam edileceği kaydedildi. İlçe sakinleri ise yıllardır otopark olarak kullanılan arsadan böyle bir yapının çıkması dolayısıyla çok şaşırdılar.

Yapılan Aramalar:

  • synnada antik kenti (13)
  • şuhut un tarihi (10)
Etiketler: , ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz