Şuhut Anayurt Gazetesi

ŞUHUTLU AKADEMİSYEN VE FOTOĞRAF SANATÇISI HAKAN YILMAZ’IN ” AFYON’DA GÖKYÜZÜNÜN RENKLERİ” SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

ŞUHUTLU AKADEMİSYEN VE FOTOĞRAF SANATÇISI HAKAN YILMAZ’IN ” AFYON’DA GÖKYÜZÜNÜN RENKLERİ” SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
225 views
05 Haziran 2024 - 17:36

ARŞ. GÖR. YILMAZ’IN “AFYON’DA GÖKYÜZÜNÜN RENKLERİ” SERGİSİ AÇILDI
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin (İİBF) kuruluşunun 50. yıl dönümü kapsamında İİBF ve Afyon Eğitim Vakfı (AEV) iş birliğinde Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde görevli Arş. Gör. Hakan Yılmaz’ın “Afyon’da Gökyüzünün Renkleri” isimli fotoğraf sergisi açıldı.
Sergi açılışına; İİBF Dekan V. Prof. Dr. Gökhan Demirtaş ve Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hale Fulya Kaya, AEV Genel Sekreteri Murat Diker, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
Serginin açış konuşmasını yapan İİBF Dekan V. Prof. Dr. Gökhan Demirtaş, İİBF’nin 50. yılını kutlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Demirtaş, “Hakan Hoca da 50. yılımızda bize sanat etkinliği ile katkıda bulundu. Afyonkarahisar’da gökyüzü deyince kendimi zaman zaman fotoğraf çekmek için yaptığım yürüyüşleri hatırlıyorum. Bir bozkırda ağacın arkasına yaslandığınızda gökyüzüne baktığınızda aslında Yahya Kemal’in ‘Yürü! Hür mâviliğin bittiği son hadde kadar! İnsan, âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar’ dizeleri aklıma gelir. Bugün de fotoğrafları güzel gördüm. Herkese iyi seyirler” dedi. AEV Genel Sekreteri Murat Diker ise vakıf olarak üniversite öğrencilerine burs verdiklerini ve sosyal faaliyetlere de paydaş olduklarını dile getirdi. Diker, “Hakan Hocamla da uzun zamandır faaliyetlerimiz oldu. Bu gökyüzü ve doğa fotoğraflarını biz de sergiledik” ifadelerini kullandı.
“GÖKYÜZÜNÜN BÜTÜN TONLARINI GÖRDÜĞÜMÜZ BİR ŞEHİR”
Arş. Gör. Hakan Yılmaz ise konuşmasında sergiye dair bilgiler aktardı. Yılmaz, sergide Kent Ormanı, Erkmen, Sultandağı, Akdağ ve Kumalar gibi bölgelerden gökyüzü fotoğraflarının yer aldığını belirtti. Yılmaz, “Afyonkarahisar’ın en sevdiğim tarafı gökyüzüdür. Afyonkarahisar, gökyüzünün bütün tonlarını gördüğümüz bir şehir” dedi. Yılmaz şöyle konuştu: “En güzel tarafı da genel olarak görebildiğimiz şehrin merkezinde olan bir tepe olan Kent Ormanıdır. Sabah orada seher vaktindeki renkleri görmek, hayatın içerisindeki koşuşturmacadan ve diğer şeylerden sizi bir nebze olsa da uzaklaştırıyor. Tepenin bir tarafında gün doğarken diğer tarafında da günbatımını izleyebiliyorsunuz. Onun dışında da Akdağ, Sultandağı, Erkmen ve Kumalar gibi yerlerden fotoğraflarımız sergide var. Afyonkarahisar’ın doğası ve gökyüzü inanılmaz güzel. Sadece zaman zaman başımızı kaldırıp o gökyüzüne bakmak ve biraz o dinginliği, sadeliği yaşamak yeterli diye düşünüyorum.”
Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Vekili Harun Reşit Han da sergiyi ziyaret ederek Yılmaz’dan sergiye dair bilgiler aldı.
HAKAN YILMAZ KİMDİR?
1979 yılında Şuhut’ta dünyaya gelen Hakan Yılmaz, eski Şuhut Nüfus Memurlarından Mehmet Yılmaz’ın oğludur. İlk ve orta öğrenimini Şuhut’ta tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema – Televizyon Bölümünden mezun olmuştur. 2004 yılından beri Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde akademisyenlik yapmakta olan Hakan Yılmaz, 2007 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Yüksek Lisansını tamamlamıştır. “Yola Çıkmak” ve “Yaşama Korkusu” adını taşıyan kitapları bulunmaktadır.
Tanınmış bir yapımcı ve fotoğraf sanatçısı olan Hakan Yılmaz çok sayıda belgesel yayınlamış ve fotoğraf sergisi açmıştır.
Halen Afyon Lisesi ile ilgili belgesel çalışmasını yürütmekte olan Yılmaz, diğer yandan da gazete ve dergilerde deneme yazılarıma devam etmektedir.
>>Gizem Doğar