Şuhut Anayurt Gazetesi

TURGAY BİNGÜL, EĞİTİMDE AFYON’UN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

TURGAY BİNGÜL, EĞİTİMDE AFYON’UN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
310 views
13 Eylül 2023 - 17:43

Afyonkarahisar, son 20 yılda eğitim başarı sıralamasında sürekli gerileyen illerin başında geliyordu. Orta Öğretim ve Yüksek Öğretim giriş sınav sonuçlarına göre ilimiz 81 İl içinde 61. sıraya (başka bir veriye göre ise 63.) kadar düşmüştü. Bir zamanlar ilk 30 İl arasında yer alan Afyonkarahisar, eski günlerini mumla arıyordu..Bir diğer sorun ise liyakatsiz ve hedefsiz yönetici atamaları idi.Elle tutulur hiç bir başarısı olmadığı halde Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü görevini 12 yıl sürdüren Metin Yalçın gibi yöneticiler, bu başarısız tablonun bir numaralı sorumlusu olarak gösteriliyor. İlginçtir, Metin Yalçın bizden sonra atandığı Gümüşhane’de bir yıl görev yaptıktan sonra Ankara’da bakanlık bünyesinde kızağa çekildi. Afyon’un 12 yıl tahammül ettiği bir isme Gümüşhane sadece bir yıl dayanabildi.
Metin Yalçın’ın ardından Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Miraç Sünnetçi kısa sürede olumsuz tabloyu pozitife döndürmeyi başardı. Yıllar sonra Afyonkarahisar, YKS sınavında Türkiye Birincisi çıkarmsnın mutluluğunu yaşadı. Hemşehrimiz Turgay Bingül’ün müdürlüğünü yaptığı Afyon Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencisi Emre Ekici Eşit Ağırlıkta (EA) Türkiye Birincisi oldu ve göğsümüzü kabarttı. Süleyman Demirel Fen Lisesi’nden 8 öğrenci YKS sınavında ilk 1000 arasına girme başarısı gösterdi.
2023-2024 Eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle Süleyman Demirel Fen Lisesi Konferans salonunda YKS’de derece yapan mezunlarla halen eğitimine devam eden öğrenciler bir araya geldi.
Törende bir konuşma yapan Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı YKS’de başarılı olan öğrencileri kutladı ve hayatlarında başarılar diledi. Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetçi de “YKS’de alınan başarılı sonuç, öğretmenlerin gayreti ve öğrencilerin çalışmasının ürünüdür.Başarı hepimizindir ” dedi.
Yıllar sonra gelen başarı, hem öğretmenleri hem de öğrencileri mutlu ederken anne ve babalar da gurur içindeydiler. YKS ‘de Türkiye genelinde ilk 1000’e giren Afyonkarahisarlı öğrencilerin çoğunluğu Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencileri idi. Okul müdürü hemşehrimiz Turgay Bingül’ün mutluluğu gözlerinden okunuyordu.
Turgay Bingül, elde edilen başarının tesadüfi olmadığını, okul olarak sistemli ve programlı bir çalışma yaparak başarıya ulaştıklarını söyledi. Verdikleri destekten dolayı Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’na ve Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetçi’ye teşekkür eden Bingül, ” Afyon’u gururlandıran bu sonucun asıl mimarı olan değerli öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.
Daha sonra YKS’de derece yapan öğrenciler, Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı tarafından para ödülü ile taltif edildiler.
Şuhut Anayurt Gazetesi olarak, Afyon Lisesi ve Süleyman Demirel Fen Lisesi’ndeki üstün başarılarıyla Afyon eğitim dünyasının yüzünü güldüren kıymetli hemşehrimiz Turgay Bingül’ü kutlar, başarılarının artarak devamını dileriz.