Şuhut Anayurt Gazetesi

Yazarımız Ahmet AYTEKİN’in yazısı

Yazarımız Ahmet AYTEKİN’in yazısı
477 views
07 Ağustos 2023 - 0:43
Sözleşmeli patates üreticileri bu yıl zararda ,henüz yoğun bir söküm olmamasına rağmen sökülen yerlerde verim çok zayıf. Yani zarar ettik. Neden böyle oldu? Yağışlara bahane bulunuyor. Acaba tohumlarda da bir kusur mu vardı bilmiyoruz? Bu yılın sevindireni “taze fasulye” oldu. Kilogram fiyatı 40 TL civarında…
Buğday ve arpa hasadı devam ediyor. TMO yavaş da olsa alımlara devam ediyor. Tüccar da isteksiz alıyor. Çiftçiye göre fiyatlar geçen yıla göre çok düşük.
***
Ekonomide taşlar bir türlü yerine oturmadı. Altta kalanın canı çıksın modeli uygulanıyor. Her gün bir ekonomik karar alınıyor, ne olduğu, neye yaradığı belli değil. Bu işin altından zor kalkacaklar. enflasyonun düşmesi için 2024 yılının ikinci yarısını gösteriliyor. Mazota yapılan zam yetiyor zaten , her şeyi hoplatıyor.
Yedi aylık ihracat/ ithalat da cari açık 74 milyar dolar, gel de işin içinden çık.
Özelleştirme idaresi 33.000 km2 araziyi satışa çıkartmış, bu paralarla cari açık kapatılacak. Satılacak başka şey kalmadı zaten.
***
Kamuoyunda “Akbelen Ormanları” diye bilinen,  kömür çıkartacağız diye kesilen ağaçlar için köylülerin direnişi devam ediyor. Köylüler diyor ki “eskiden devlet ormanları köylüden korurdu, şimdi köylüler ormanı devletten korumaya çalışıyor” Muhalafetin cılız da olsa desteği orman köylülerine var, “ırmağının akışına ölürüm Türkiyem” diyenlerden bir ses yok , ölü taklidi yapıyorlar.
***
Deprem bölgesi gündemden düştü , basında fazla yer almıyor . O bölgedeki insanlar bu kavurucu sıcakta nasıl yaşıyorlar ,  Allah kolaylık versin .
***
Bazı köy yollarına İl Özel İdaresince “ sıcak asfalt “ yapılmış , çok güzel böyle olacak işte . Hizmet olunca sahiplenen çok olur , aslında bu onların görevi ama , yine de teşekkür edelim .
***
“Zafer Yolu” yürüyüşüne az kaldı, Şuhut Belediyesi hazırlıklara başlamış 23 Ağustosta Ali Kınık konseri için davetiye çıkarmış. Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim .