Sosyal Durum

SOSYAL DURUM

Folklor:

Kasabamız giyim bakımından çevreye uygundur. Erkek ve kadın giyimi, klasik Anadolu giyimdir. Kadınlar şalvar, gömlek, kazak, önlük, el örmesi patik, çorap, işlemeli ve oyalı yazma giyerler. Oyunlar:

Kasabada; sekme, harman yeri, Köroğlu, süpürgesi yoncadan, suya giderim, Bilalim gibi oyunlar oynanmaktadır. Oyunlar Anadolu oyunları özelliğine sahip olup, hareketli ve canlıdır. Düğünlerde oyunlar, kadınlar ve erkekler birlikte oynanmaz.

OLAYLAR

Büyüklerin anlattıklarına göre, günümüzden 30-40 yıl öncesiyle, zamanımız arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Gelişme olumlu yöndedir. Hırsızlık, cinayet, gasp, silah taşıma oldukça azalmış, hatta yok denecek kadar azalmıştır.

POLİTİKA

Kasabada belediye teşkilatının kurulmasıyla partilerin belde teşkilatları da kurulmuştur. Mahalli ve genel seçimlere katılma oranı oldukça yüksektir.

SOSYAL BİRLİK VE DAYANIŞMA

Kasabada akrabalık , komşuluk dayanışması ve dostluk ilişkileri oldukça önemlidir. Daha yakın zamana kadar mahalle odalarında sohbet eden ve birbirlerinin sorunlarına birlikte çözüm arayan kasabalı, son zamanlarda yaygınlaşan kahve kültüründen olumsuz etkilenmiştir.

Türk misafirperverliği kasaba halkında açık şekilde gözlenmektedir. Misafire, yabancıya saygı çoktur. Mahalle odalarına gelen misafirlerin tüm ihtiyaçları, mahalleli veya oda sahibi aile tarafından giderilir.

AİLE YAPISI

Kasabada aile, Türk Medeni Kanunu’na uygun olarak resmi nikahla kurulur. Ayrıca imam nikahı da yapılır. Birden fazla evlenen erkek yoktur. Kadın, erkekten sonra ikinci planda kalmaktadır. Ama kadın haklarına saygılı, ortak ve eşit iş görme, kadın-erkek eşitliğine bağlı aileler çoğalmaktadır. Kız ve erkek çocuk ayrımı, özellikle eğitim konusunda yapılmaktadır; kızların çoğu liseye gönderilmemektedir.

GELENEK VE GÖRENEKLER

 
Kız beğenme

Kız beğenme, ana ve babaya aittir. Kasabada ata-erkil aile yapısı olduğundan kız ve oğlan, anne ve babalarının sözüne uymak zorundadır. Fakat son yıllarda, katı kurallar biraz olsun yumuşamıştır. Eş beğenme konusunda kıza ve oğlana söz hakkı verilmeye başlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Kız isteme-Söz kesme

Erkek tarafı; kendi aralarında beğendikleri kızı, oğullarına tavsiye ederler. Eğer itiraz etmez ise erkeğin anne babası, kızı istemeye giderler. Kız ilk istemede verilmez, kızın ailesine gidip gelmeler birkaç defa devam eder. Sonunda, kız evinden kesin olarak olumlu veya olumsuz cevap alınır. Olumlu olursa, söz kesilir ve kız evinde yemek yenir. Bu olay kızın ekmeği yenmiş olarak tabir edilir. Artık o kıza, başka bir aileden talip olunamaz.

Nişan

Erkek evi, gelin kıza, bir tane takım elbise, yazma, ayakkabı, çokça çerez ve sözleşmede kararlaştırılan altın, bilezik, kolye, saat, küpe gibi takılarla kız evine giderler. Erkeğin annesi bu takıları eliyle takar. Nişan yüzükleri ise bir törenle takılır.

Gelin hamamı

Kasabada gelin hamamı, düğün olacağı günden bir gün önce olur. Gelin sağdıcı, görümceler, kaynana, gelinin arkadaşları hep birlikte ilçedeki hamama giderler. Gelin kaynanasını, kaynana ve görümcelerde gelini yıkarlar. Bunun yanında hamamda oynanır ve eğlenilir.

Oturma

Oğlan ve kız aileleri, karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret ederler, oturur, sohbet ederler. Bu ziyaretler aileler arasındaki yakınlaşmayı artırır.

Baş bozma

Düğün gününün başlamasından bir hafta önce gelin kızın başına kına yakılır. Buna baş bozma denir.

Eksik görme

Evlenecek kız ve oğlanın eksik malzemelerini almak için iki aile birlikte Afyon’a alış-verişe giderler. Buna eksik görme denir.

Tepsi götürme

Daha önce oğlan evinden kız evine götürülen eşya ve ev döşesi, kız evinden tekrar tepsiler üzerinde oğlan evine götürülür. Buna tepsi götürme denir.

Saç kesme

Düğün gününden bir gün önce, oğlan evi bütün akrabalarını, komşularını, düğüne saç kesmeye davet eder. O gün kız ve arkadaşları kasaba içinde gezerler. Kız evinde damadın annesi ve yakın akrabalarından biri, gelinin saçım güzel bir şekilde keser. Buna saç kesme denir.

Kına gecesi

Aynı günün gecesi kız evinde şenlik devam eder. Herkes eğlenceye katılarak, yöre oyunlarını oynar veya tempo tutar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erkek düzenme

Kadınlardan birisi erkek giysileri giyer. Elinde mendil ve bıçakla kadın ve kızların yanına gelir. Oynamak istediği kıza mendili atar. Kız kalkar ve mendili katlayarak, erkek düzenenin cebine yerleştirir. Sonra ikisi oyun oynarlar. Oynadıktan sonra kızı öperek yerine oturtur. Şarkılar, türküler, maniler söylenir. Sonra oğlan evinden şenlik ile kına gelir. Gelin olacak kızın eline ve ayaklarına kına yakılır. Kına gecesi böylece biter.

 

 

Nikah

Gelin almadan birkaç gün önce resmi nikah yapılır ve daha sonra dini nikah yapılır.

Gelin alma

Gelin alma perşembe veya pazar günü yapılır. Öğle yemeğinden sonra,düğün sahibi kasabalıyı düğüne davet eder. Kasabalı düğüne katılır, kız evine gidilir. Gelin, damadın babası tarafından evinden alınır, gelin arabasına bindirilir ve kasabada dolaştırılarak yeni yuvalarına götürülür. Gelinin, giderken ağlaması adettir.

 

Damat giydirme

Kasabada ‘Dut dibi’ denilen yerde, damat ve sağdıcı giydirilir. Damat ve sağdıcı eve gelirler, gelin geldikten sonra avluda beklerler. Damat ve sağdıca, yakınları ve komşuları tarafından para takılır. Buna ‘Baş derimi’ denir.

 

Sünnet düğünü

Sünnet olacak çocuklar güzelce giydirilir. Akraba ve komşular düğüne davet edilir. Kasaba içinde araba konvoyu ile çocuk gezdirilir. Bu sırada düğün sahibi ve akrabaları; şeker, fıstık, portakal, elma gibi şeyler dağıtırlar. Düğün evinde yemek yenir sonra çocuklar sünnet edilir. Sünnet edilen çocuklara para ve altın takılır.

 

 

Bayramlar

Milli bayramlarda kasabalılar okula gelerek, bayram kutlamalarını izlerler. Dini bayramlardan Ramazan Bayramında çocuklara şeker dağıtılır, hısım ve akrabalar ziyaret edilir. Kurban bayramında ise kurban kesenler, kesemeyenlere ikramda bulunurlar.