“41 kere maşallah”

“41 kere maşallah”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen tören ile aralarında ilçemizde yapılan yatırım ve hizmetlerinde bulunduğu 41 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Afyonkarahisar Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdiği mitingin ardından Uydu Kent’e geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Osmangazi Anadolu Lisesi’nin açılış töreni ile birlikte aralarında Şuhut Piri Reis Ana Okulu (5 Derslik), Şuhut Anadolu Lisesi, Şuhut Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu (Vilayetler Birliği) ve Şuhut İleri Biolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin de bulunduğu 41 tesisin açılışını gerçekleştirdi. Açılan 41 tesisin tam listesi ve haberin devamı sayfa 2’de

“YOKSULUN GURURUYLA OYNAMA”

Seçim döneminde vaatlerin odak noktası olan ihtiyaç sahipleri için ‘Bedava ev dağıtacağız’ diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Ben evleri Sayın Kılıçdaroğlu gibi bedava dağıtmıyorum. Bizim farkımız bu, sosyal devlet anlayışımız bu. Yoksulun gururuyla oynama” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti tarafından Afyonkarahisar Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. Başbakan Erdoğan, sağlıkta daha büyük adımlar atacaklarını ifade ederek, Türkiye’nin 16 noktasında 18 helikopter ambulansın hizmet verdiğini söyledi. 2 jet ambulans bulunduğunu, 3 tane daha jet ambulansın geldiğini bildiren Erdoğan, İbrahim Tatlıses’in o jet ambulanslarla Almanya’ya götürüldüğünü anlattı.

“İKTİDARDA 3,5 YIL TUTUNAMADIN”
Erdoğan, “Bizim yaptığımız bu. Para bizden değil, sizden. Siz veriyorsunuz, biz bunu hizmete dönüştürüyoruz ama biz yolsuzluğun önünü kestik, biz yasakları kaldırdık, biz yoksulluğu gideriyoruz. Geldiğimizde 19 milyondu, şimdi 12 milyon 750. Buraya düşürdük. Türkiye güçleniyor” diye konuştu. İktidarı devraldıklarında milli gelirin 230 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şu anda milli gelirin 740 milyar doları bulduğunu söyledi. 3 bin 400 dolar olan kişi başına milli gelirin şimdi 10 bin doları aştığını ifade eden Erdoğan, “MHP, ‘2023 benim’ diyor. Ne senin ya? 3.5 yıl duramadın iktidarda. Vatandaş sana 5 yıl dedi, 5 yıl duramadın, 3,5 yılsonunda bırakıp gittin. Bunlara gereken dersi 12 Haziran’da sandıkta verelim” dedi.

“BORÇLANMA YÜZDE 8’E, ENFLASYON YÜZDE 4’E DÜŞTÜ”
Erdoğan, devletin borçlanma faizinin ise yüzde 63’ten yüzde 7-8’e, enflasyonun yüzde 30’dan yüzde 4,3’e düştüğünü belirterek, şöyle konuştu: “MHP’nin iktidarı döneminde IMF’den aldıkları borç 30 milyar dolar. Bize 23,5 milyar dolar devrettiler. Onlar borçlandı, ödedik, ödedik… Şimdi ne kadar borcumuz var? 5 milyar dolar. 23.5 milyar dolar nire, 5 milyar dolar nire? Sayın Bahçeli, herhalde bunları biliyorsun. Merkez Bankamızda olan döviz rezervi 27,5 milyar dolardı. Hadi Sayın Bahçeli, ‘hayır’ de bakayım. Bunun da yarısından fazlası işçi dövizi. Şu anda Merkez Bankamızın kasasında 95 milyar dolar var. 27.5 milyar dolar nire, 95 milyar dolar nire? Eyvallah güçlüyüz. Türkiye’nin büyümesi 8,9. Avrupa’da bir numarayız. OECD üyeleri arasında bir numarayız. Büyüyen ekonomiler içinde Avrupa’da altıncı sıradayız, dünyada on yedinci sıradayız. Daha iyi olacak, hiç endişeniz olmasın. Yeter ki siz arkamızda olun, daha iyi olacak.”

“BALIK DEĞİL, SORUMLULUK DAĞITACAĞIZ”
Yoksul vatandaşlara 50 metrekarelik daireler yaptıklarını belirten Erdoğan, “İçinde çeyizi de olacak; buzdolabı, çamaşır makinası, ocağı, mobilyası olacak. Onu da taksitlendireceğiz. 20 yıl vadeyle peşinatsız ayda 100-120 TL taksitle vereceğiz” dedi. Başbakan Erdoğan, “Ben size Sayın Kılıçdaroğlu gibi bedava dağıtmıyorum. Çünkü biz balık dağıtmayacağız, balık tutmasını öğreterek sorumluluk dağıtacağız. Bizim farkımız bu, sosyal devlet anlayışımız bu. Bu ne demek biliyor musun? Vatandaşın onuruyla da oynama” diye konuştu.

“360 BİN KONUT SAHİBİNE TESLİM EDİLDİ”
Sekiz senede 13 bin 600 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, 2023’e kadar 15 bin kilometre daha yapacaklarını belirten Erdoğan, yolları gelecek dönemde 3-4 şeride çıkaracaklarını söyledi. Bir ulusal plan hazırladıklarını, bu planla 780 bin kilometrekareyi planlamayı hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, böylece Türkiye’de imar itibarıyla kaçak olmayacağını belirtti. Hızlı tren hatlarının hızla tamamlandığını anlatan Erdoğan, 490 bin konut inşasının devam ettiğini, 360 bininin sahiplerine teslim edildiğini bildirdi. Devletin sadaka dağıtmayacağını, bunu zenginlerin yapacağını belirten Erdoğan, sosyal devlet olarak vatandaşa, fakir fukaraya ulaştıklarını söyledi. Yoksul kesime ev verirken iş imkanını da sağlayacaklarını ifade eden Erdoğan, iş temininden sonra evin taksitlerinin ödemesinin başlayacağını bildirdi.

“BUNLARIN HEPSİ BİRBİRİNİN AYNISIDIR”
Çiftçinin geçmiş dönemde Ziraat Bankası’ndan yüzde 59 faizle kredi aldığını hatırlatan Erdoğan, şimdi bu faizin yüzde 5 civarında olduğunu belirtti. Halk Bankası’nın geçmişte yüzde 47 faizle 5 bin lira kredi verdiğini, şimdi yüzde 5 faizle 100 bin liraya kadar kredi verildiğini dile getiren Erdoğan, “Yüzde 5 faiz nere, 59 nere? Bizim aramızdaki fark bu. Sayın Bahçeli sen yüzde 59 faizle veriyordun, biz yüzde 5 ile veriyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu senin de farkın yoktu, sen de aynıydın. Bunların hepsi birbirinin aynısıdır, farkları yoktur” dedi.

“BELEDİYELER İÇİN 400 MİLYON TL HİZMETE HAZIR”
Halka sesleniş konuşmasında Afyonkarahisar’a yapılması planlanan yatırımlara da değinen Başbakan Erdoğan, belediyelere içme suyu, atık su ve yağmur suyu kanallarını yapmaları için hibe ve kredi yoluyla destek vereceklerini belirtti. Erdoğan, şu anda kasada 400 milyon TL’nin hazır olduğunu, belediyelere vermeye başlayacaklarını söyledi. 10 gölet, 6 yeraltı sulama projesinin tamamlandığını, toplam 62 bin dekar arazinin sulamaya açıldığını belirten Erdoğan, Afyonkarahisar’a içme suyu arıtma tesisi yapıldığını ifade etti

BOLVADİN, ŞUHUT VE SULTANDAĞI’NA YATIRIM
8,5 yıl içinde Afyon’a bin 31 derslik yaptıklarını, okullara 10 bin 787 bilgisayar gönderdiklerini anlatan Erdoğan, Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde teknoloji fakültesi, 3 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulunun hizmete girdine işaret etti. Erdoğan, geçen yıl Haziran ayında Hukuk Fakültesi, bu sene de Diş Hekimliği Fakültesi kurulması için Bakanlar Kurulu kararını aldıklarını, çalışmalara başlandığını ifade etti. 2002 yılında 2 bin 620 olan yükseköğretim yurt yatak kapasitesini 3 bin 842’ye yükselttiklerini, yapımına devam edilen merkezde ve Dinar’da yurt projelerinin olduğunu, bunları da hizmete açacaklarını bildiren Erdoğan, bu sene yatırım programı kapsamında Bolvadin, Şuhut ve Sultandağı’nda yurt yapacaklarını söyledi.

“DEPREMZEDE AİLELERİ YÜKTEN KURTARDIK”
Adalet hizmetleriyle ilgili Sandıklı, Emirdağ ve Afyonkarahisar Adalet Saraylarını tamamlayarak hizmete açtıklarını belirten Erdoğan, 2002 yılına kadar Afyonkarahisar’a gelen 54 kilometre bölünmüş yola, 389 kilometre ilave yaptıklarını anlattı. Kendilerinden önce, 2002 yılında Sultanlı, Çay, Bolvadin, Çobanlar ilçelerini etkileyen deprem sonrası depremzedelere konutlarında yüzde 10 faiz ilave edildiğini anımsatan Erdoğan, bu faizi kaldırdıklarını, 2 bin 761 depremzede ailenin her birini 34 bin lira yükten kurtardıklarını söyledi.

 

İŞTE BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN

TARAFINDAN AÇILAN 41 TESİS:

AKÜ: 1. Mühendislik Fakültesi, 2. Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi, 3. Atatürk Kongre merkezi, 4. Yurt binası Sosyal Tesisi, 5. Stadyum ve Tribün Binası, 6. Bin Kişilik Kapalı Spor Salonu Ve Beden Eğitimi Ve Spor Yüksek Okulu binası.

MİLLİ EĞİTİM: 7. Merkez Sülün İlköğretim okulu (8 Derslik, Hayırsever), 8. Dinar Menderes İlköğretim Okulu ( 16 derslik), 9. Sandıklı Anadolu Öğretmen Lisesi (24 Derslik, Telekom), 10. Şuhut Pirireis Anaokulu ( 5 Derslik), 11. Merkez Halk Eğitim Merkezi ( Büyük Tip), 12. Osmangazi Anadolu Lisesi (24 Derslik) – Toplu Açılış Tören Yeri, 13. Merkez Uydukent Kız teknik Meslek Lisesi, 14. Çıkrık İlköğretim Okulu (10 Derslik) 15. Merkez Erkmen İlköğretim Okulu ( 3 Derslik), 16. Bayat Terkan Hatun Anaokulu, 17. Dinar Anadolu Öğretmen Lisesi (24 Derslik, 200 öğrenci pansiyonu; Toki), 18. İhsaniye Otelcik ve Turizm Meslek Lis. ( 10 Derslik), 19. Merkez Sağlık Meslek Lisesi, 20. Çobanlar Büşra Özen Anaokulu (5 Derslik), 21. Şuhut Anadolu Lisesi, 22. Şuhut Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu (Vilayetler Birliği)
SAĞLIK: 23. Sinanpaşa Devlet Hastanesi
ORMAN: 24. 6 Adet Piknik, Mesire, Ağaçlandırma ve Hatıra Ormanı
ÇEVRE: 25. Sinanpaşa Ahmet Paşa Sulama Göleti ve 40 Adet Yer Altı Suyu Sulama Şebekeleri Tesisi. 26.Şuhut İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi. 27.13 Adet Dere İslahı ve Taşkın Koruması ve Otomatik Meteoroloji Gözlem istasyonu ( 6 Adet), 28.3 Adet Rekreasyon Alanı, 29. Kocatepe Anıtı Savaş Alanı izleme Platformu ve bakım Onarım Projesi, 30.Afyonkarahisar içmesuyu Yedek Besleme Hattı
EMNİYET: 31. Sandıklı Mobese Hizmet Binası ve Mobese Kurulumu, 32. Polis Merkezi Amirliği ve Mobese Hizmet Binası

TAPU: 33. Tapu Kadostro ve Sicil Müdürlüğü Hizmet Binası Onarımı

BELEDİYE: 34. Sinanpaşa Otogarı, 35. Köy Garajı yapımı, 36. Bedrik Mahallesi Piknik Alanı yapımı
37. Ambaryolu Çok Katlı otopark Ve İş Merkezi, 38. 18 adet mahallenin Alt yapı yatırımları.
39. 28 Adet park ve çocuk oyun alanı yapımı
İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ: 40. Tarım Desteği ile yapılan 10 Tesis
KÜLTÜR VE SANAT: 41. Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Merkezi.

TOPLAM YATIRIM TUTARI: 222.348.620 TL’dir.

Yapılan Aramalar:

  • şuhut anadolu öğretmen lisesi (43)
Etiketler: , ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz