“Yem şalgamı projesi başarıya ulaştı”

Şuhut Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada birinci üretim Ot Tipi Yem Şalgamı ekim çalışmalarının başarıya ulaştığı kaydedildi.

Şuhut İlçe Tarım Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Berker Bozacı, Reyhan Yılmaz ve Fulya Ayşen Güleç ve çiftçilerce tarlada yapılan incelemeler sonucu Karaadilli Tarım Merkezi’nde görevli Veteriner Hekim İlker Bilgili ve çiftçi Osman Açıkgöz’ün işbirliğinde yapılan birinci üretim Ot Tipi Yem Şalgamı çalışmaları başarılı bulundu.

ÜCRETSİZ TOHUM DAĞITILMASI İLE İLGİLİ ÇALIŞMA BAŞLATILDI

2011 yılı üretim sezonunda tarla hazırlığı yapılarak, Ağustos ayının son haftası ile Eylül ayının ilk haftasında ekimi yapılan Ot Tipi Yem Şalgamı ile ilgili bilgi veren İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, “Sulanabilir alanlarda üretimi yapılan Ot tipi Yem Şalgamı %18–22 arasında protein içerdiğinden yoncadan üstün olmasıyla beraber, fiğden ve korungadan da en az iki kat verimlidir. Ot tipi yem şalgamı hem taze olarak hayvanlara yedirilebilmekte hem de silajı yapılabilmektedir. Ayrıca bitkinin tohum tutması beklenerek, yemeklik yağ elde edilebilmekte veya biodizel üretimi amacıyla kullanılabilmektedir. Ot tipi Yem Şalgamı, çiçeklerinde fazla miktarda nektar olduğu için arıcıların tercih ettiği bir bitkidir. Yetişme süresi 7 – 8 ay sürmektedir. Verim 10-10,5 ton/dekar seviyelerindedir. Silaj olarak hasatı yapılacak olan tarlaya 2.ürün olarak yöre ekonomimiz açısından önemli olan patates, mısır gibi ürünlerin ekilmesi gerçekleşmektedir” şeklinde açıklama yaptılar.  Konu ile yakından ilgilenen Şuhut Kaymakamı Eyüp Çalışır’ın 2012 üretim yılında Ot Tipi Yem Şalgamı üretimini desteklemek ve yaygınlığını arttırmak amacıyla şartları uygun olan çiftçilere ücretsiz tohum sağlanmasıyla ilgili proje girişimini başlattığı öğrenildi.

Yapılan Aramalar:

  • yem şalgamı (212)
  • hayvan şalgamı (63)
  • Ot Tipi Yem Şalgamı (41)
  • ot şalgamı (34)
  • yer şalgamı (21)
  • yem şalgamı yetiştiriciliği (18)
  • fulya ayşen güleç (16)
Etiketler: , , , ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz