Uzmanlardan KKKA uyarısı

İlçemiz Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Hemşire Meltem Kaplan ve Ebe Gülsüm Solak, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından korunma, erken başvuru ve erken teşhis konularını içeren seminer verdi. 

Konferans salonunda düzenlenen seminerde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin insanlara kenelerden bulaşan bir hastalık olduğunu belirten Hemşire Meltem Kaplan, hastalığın genellikle insanlara kene tutunması ve kenelerin çıplak elle toplanması, ezilmesiyle bulaştığını, virüsü taşıyan hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına temas etmekle de hastalığın bulaşabildiğini söyledi.

YEŞİL ALANLARDA DİKKATLİ OLUNMALI

Hastalığa yakalanan kişilerin kan ve vücut sıvılarına çıplak elle dokunulmaması uyarısında bulunan Ebe Gülsüm Solak şöyle konuştu: “Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarına giderken açık renkli ve mümkün olduğunca kapalı giysiler giyin, oturacağınız yere açık renkli örtü serin. Keneler uçmaz, zıplamaz, yerden tırmanarak çıkar. Pantolon paçalarını çorap içine sokun, mümkünse çizme giyin. Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarından dönüşte kendi vücudunuzda ve çocuklarınızın vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar, diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol edin”

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ ANLATILDI
Kenelerin kesinlikle elle öldürülmemesi ve patlatılmaması konusunda uyarıda bulunan Hemşire Meltem Kaplan, “Vücudunuzdaki keneyi çıplak elle dokunmamak şartıyla en kısa sürede çıkartın veya çıkarttırın. Kenelerin üzerine sigara basmayın, kolonya dökmeyin. Kene tutunmasından sonra 10 gün içinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı bulantı, kusma veya ishal ortaya çıkması durumunda vakit geçirmeden sağlık kuruluşuna başvurun. Keneyi kendiniz çıkaramıyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun” dedi.

Etiketler: , ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz