Prof.Dr.Veysel Eroğlu :“Artık zamanla yarışıyoruz”

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, ilk olarak Afyonkarahisar’ın ilçesi Kızılören’de 35 yıl önce sondajı atılan ve bir daha da çalışma yapılmayan Kızılören Göleti ve Sulaması’nın temel atımını gerçekleştirdi. Göreve geldiğinde Türkiye’nin birçok yerinde yıllardır bitirilmemiş tesislerin bulunduğunu kaydeden Bakan Eroğlu, artık hizmetlerin kısa sürelerde tamamlandığını ifade ederek “Artık zamanla yarışıyoruz” dedi.

İlçeye gelişinde vatandaşların yoğun sevgi gösterileri ile karşılanan Bakan Eroğlu, kendisini bekleyenlerle tek tek selamlaştı. İlköğretim öğrencilerinin sergilediği halk oyunları gösterilerinin ardından kürsüye gelen Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar ve ilçeye yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Eroğlu Türkiye’nin son yıllarda büyük ilerlemeler kaydettiğini dile getirdi. Bakan Eroğlu, 2002 yılında dünyada büyük bir ekonomik krizin olmamasına rağmen beceriksiz yöneticilerin, beceriksiz siyasetçilerin, politikacıların, kötü yönetimi yüzünden 2002 yılında Türkiye’nin çok büyük bir kriz yaşadığını anlattı. 22 bankanın fona devredildiğini anımsatan Eroğlu, 50 milyar doların maalesef bankalar tarafından hortumlandığını aktardı. Bugün dünyadaki büyük bir ekonomik krizin atlatıldığını ileten Eroğlu, şöyle konuştu: “2008–2009 yılında Avrupa’da Amerika’da pek çok banka battı. Türkiye’de Allah’a şükür hiçbir banka batmadı. Vatandaşımızın bir kuruşunu dahi hortumlatmadık. Çünkü bizim hükümetimiz, tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyan, milletten aldığını millete hizmet olarak sunan bir hükümettir.”

“MERKEZ BANKASI’NDA 100 MİLYAR DOLAR SINIRINI AŞALIM”

Merkez Bankası’nın kasasının para ile doldurulduğunu belirten Eroğlu, “Hatırlayın, 23.5 milyar dolar İMF’ye borç vardı. Biliyorsunuz borçlu bir adamın başı önünde eğik oluyor. Tabii biz bunu ödeye ödeye 5 milyar dolara indirdik. Ama şu anda hemen ödeyecek gücümüz var. Türkiye artık 70 cent’e muhtaç değil. Geçtiğimiz salı günü Bakanlar Kurulu’nda Merkez Bankası Başkanı ve heyeti bize brifing verdi. Oradan aldığım rakamları açıklayayım. Şu an Merkez Bankamızın kasasında tam 90 milyar dolar döviz var. Kasa dolu. Fazlamız var Allaha şükür. Hatta başbakanımız dedi ki ‘Sayın Merkez Bankası Başkanım 100 milyarı aşın. Tarihte ilk kez 100 milyar dolar sınırını aşalım’ dedi” şeklinde konuştu.

“30 YILDA BİTMEYEN SULAMA TESİSLERİ VARDI”

Eroğlu, Türkiye’de sadece Kızılören’de değil 3 bin 500’den fazla yerde Çevre ve Orman Bakanlığı’nın şantiyesinin olduğunu aktardı. İSKİ’deki görevinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından DSİ Genel Müdürlüğü’ne getirildiğini anımsatan Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü’ne gittiğinde bir göletin mübalağasız 15–20 yılda, bir sulama tesisinin ise 30 yılda bitmediğini bildiğini ifade etti. Şimdi ise müteahhitlerle anlaşma yaparken zamanla yarıştıklarını belirttiklerini anlatan Eroğlu, Kızılören’deki tesisin 365 günde bitirilmesi için sözün alındığını kaydetti.

“ERMENEK BARAJI ve AYDIN BARAJI EN BÜYÜK TESİSLER”

2003 yılından bu yana Başbakan Erdoğan’ın 920 tesisi DSİ’de açtığını dile getiren Eroğlu, bunun 194’ünün dev baraj ve göletlerden oluştuğunu aktardı. Türkiye’de dev barajların açılışını yaptıklarını anımsatarak, Karaman’ın Ermenek ilçesinde yapılan baraja dikkat çekti. Eroğlu, bu barajın 218 metre olduğunu ve yüksekliğinin 70 katlı bir binaya eş değer olduğunu belirtti. Aydın’daki Çine Barajı’nı anlatan Eroğlu, bu barajın da kendi alanında Avrupa’nın en yüksek barajı olduğunu, dünyada ise kendi sınıfında 6. sırada bulunduğunu bildirdi.

“SAĞLIKTAKİ DEĞİŞİMİ TARİHÇİLER MİLAT KAYDEDECEK”

Sağlıkta büyük dönüşümlerin yapıldığını aktaran Eroğlu, şöyle devam etti: “Biz sağlıkta destan yazdık. Zaten tarihçiler hastanelerde yapılan bu muazzam dönüşümü bir milat olarak tarihte bir dönüm noktası olarak kaydedeceklerdir. Çünkü vatandaş hastaneye gitmekten korkarken, hastane yolunda kuyruklarda beklemekten neredeyse hayatını kaybederken şimdi istediği yerde muayene oluyor, istediği yerden ilacını alıyor. Neden, çünkü biz bin 600’den fazla hastane ve sağlık birimini hizmete açmışız. Bunlardan 263 tanesi dev eğitim ve araştırma hastanesi.” Eroğlu, konuşmasının ardından Kızılören’de yapılacak olan tesisin temel atımını gerçekleştirdi. Eroğlu, temel atma merasiminin ardından basın mensuplarının ‘El Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesi’ ile ilgili soruya ise cevap vermek istemedi. Eroğlu, “O bizimle alakalı değil, o hükümet meselesi” diye konuştu.

Etiketler: , , , ,

Yasal Uyarı: www.suhutanayurt.com adresinde yayınlanan makale,haber,resim ve vidyolar tamamen özgün içeriktir bu içeriklerin Şuhut Anayurt Gazetesi Yazı İşleri Biriminden izinsiz olarak kopyalanması ve yayınlanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.

Bu Sosyal Ağlarda Haberi Paylaşabilirsiniz.

Bu Habere Facebook Üzerinden Yorum Yapabilirsiniz