Şuhut Anayurt Gazetesi

Ahmet AYTEKİN : Elektrikler Çarptı

Ahmet AYTEKİN : Elektrikler Çarptı
191 views
09 Şubat 2022 - 13:54

Yılbaşında yapılan vahşi elektrik zammı , toplumda herkesi hoplatmaya , zıplatmaya fazlası ile yetti. Peki neden öyle oldu ; Halen üretilen elektriğin % 40 ithal doğalgazdan elde ediliyor. İthal doğalgaz adı üstünde dışarıdan geliyor , ne olacağı belli değil , kriz çıkınca , döviz hoplayınca böyle oluyor , bir de yapılan anlaşmaların kifayetsizliği eklenin… Diğer elektrik üretimi ise termik santraller , hidro elektrik santralleri , güneş enerji ve rüzgar enerji santralleri . Özellikle güneş ve rüzgar enerji santrallerine yeterli yaptığımız söylenemez .
İktidar , 2013 yılında elektrik dağıtım ihalelerini tamamladı . Türkiye 21 bölgeye ayrıldı.. Özelleştirme daha iyi olacak , yatırım yapacak , bu özelleştirmeden 12 milyar dolar gelir elde edilecekti. Kamuoyuna böyle bilgi verildi. Bu şirketler en son verilere göre , Elektrik Üretim A. Ş den 0,32 kuruşa aldığı elektriği ekleyerek , kökleyerek , vergiler , fonlar falan sanayiye , tarımsal sulamaya 1,76 tl ye , 210 kw ya kadar evlere 1,37 tl ye , 210 kw üzerine 2,06 tl zam kararı alındı.
Bu taksimi kurt kuzuya yapmaz . Dağıtım firmalarının EÜAŞ ye 12 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor. Hani para kazanacaktık , adamlar topladığı parayı cebe atmışlar , ne yatırım yapmışlar , ne borç ödemişler . Dağıtım şirketleri hep tanıdık , muhalefetin 5 li çete dediği firmalar. İktidar kendi zenginimi yaratacağım diye ne ihale kanununa uyuyor , ne de ahlak , varsa yoksa onlar.
Isparta ‘da yaşananlar , dağıtım firmalarının yatırım yapmadığının canlı örneğidir. 50/60 yıllık elektrik şebekesi , metal yorgunu hatlar çöktü .
Çiftçinin ne gübre ne de elektrik fiyatları ilgili sorunları çözülmüş değil . Cılız çıkışlar var , Saray bunlarla ilgili değil . Sarayın tarım sekreteri Bekir Pakdemirli ye kalsa su içirmeyecek , şöyle kazanıyorlar , böyle kazanıyorlar diye çiftçiye hep soğuk bakıyor.
Akaryakıt fiyatları rekor üstüne , rekor kırıyor , hafta geçmiyor ki zam gelmesin . Nereye varacak bilmiyoruz . Bütün zamların kaynağı petrol değil mi ?
Zamlardan , salgın hastalıklardan , doğal afetlerden uzak , bol bereketli kazançlar dilerim.