Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
639 views
04 Şubat 2024 - 19:15

Ülkemiz iyiden iyiye seçime odaklandı . Kimse seçimden başka bir şey düşünmüyor . Nereye varıyorsan seçimden , hangi TV kanalını açsan seçim , seçim , seçim .
Seçime bu kadar odaklanmaya gerek var mı ?
Son zamanlarda “ gerçek belediyecilik “ diye bir şey tutturdular , sahi bundan önceki belediyecilik “ sahte belediyecilik “ miydi .
Özellikle İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları , belediye kaynaklarını tasarruflu , akılcı kullanarak daha güzel hizmet edileceğini gösterdiler ki , İktidar yeni söylemler yapmak zorunda kaldı . Ben gerçek belediyecilik sözünün buradan esinlenerek kullanıldığını düşünüyorum .
Ülkemizde kamu kaynakları maalesef yeterince tasarruflu kullanılmıyor . “ sök yap “ belediyeciliği ön planda , bunu en basit belediyelerin söktüğü , yeniden yaptığı kaldırımlardan görürsünüz .
Daha önce de yazdım , mahalle muhtarlık seçimleri her şeyin önüne geçmiş durumda . Peki mahalle muhtarlıklarına gerek var mı , mahalle muhtarlıklarının bir yetkisi var mı . Bu seçimler mahallede komşuluk ilişkilerinden , derin , onarılmaz gerginlikler , kırılmalara neden oluyor . Bu seçim geçti , gelecekte bu kurumlar tekrar değerlendirilmeli .
Ülke gündemi ekonomi olmaya devam ediyor . Merkez Bankası Başkanını taa Amerikalardan getirmiştik , şu ekonomiyi düzelt diye . O da faizleri % 9 dan % 45 yükseltti , artık istifa mı etti , görevden mi alındı bilmiyoruz . Sadece 239 gün görevde kalmış . Faiz yükselterek ekonomi düzelir mi düzelmez mi yaşayarak göreceğiz . Şu ana kadar dar gelirli vatandaşın düzeldiği kesin de …
Yaşadığımız son deprem üzerinden bir yıl geçti . Bu depremden çıkardığımız ders var mı ? Yapılan deprem konutları tesliminde konuşan AKP genel başkanı “ yerel yönetim ile merkezi yönetim aynı olmazsa buraya bir şey gelmez “ diyor Hatay’da . Geçmişte biraz siyaset yapmış birisi olarak bu söz karşısında utandım . Bu kadar acımasızlık , nobranlık niye . Depremde zarar görenler önümüzdeki seçimlerde tehdit ediliyor . Bize oy vermezseniz haliniz duman diyor .