Şuhut Anayurt Gazetesi

Dünya Motokros Şampiyonası, yine Afyon’da yapılacak

Dünya Motokros Şampiyonası, yine Afyon’da yapılacak
383 views
18 Haziran 2023 - 17:06

Ünlü sanatçıların konserleri, ödüllü sporcular ve dünyanın dört bir yanından gelecek motor yarışçıları ile yarış tutkunlarını ağırlayacak Afyonkarahisar, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in önderliğinde yine adından söz ettirecek.
Her yıl yedi farklı uluslararası etkinlikle yerli ve yabancı ziyaretçileri buluşturan Afyonkarahisar Belediyesi, Dünya Motokros Şampiyonası’nı 30-31 Ağustos 1-2-3 Eylül tarihlerinde Motorsporları Merkezi’nde gerçekleştirecek.
Şampiyona ve bu kapsamda yapılan Motofest’te yer alan etkinlik programı termal bir otelde yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Milletvekillerimiz İbrahim Yurdunuseven, Ali Özkaya, Belediye Başkan Yardımcılarımız Süleyman Karakuş, Murat Öner, Benol Kaplan, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, termal otel genel müdürleri ve basın mensupları katıldı.
“TÜM DÜNYA AFYONKARAHİSAR’I TANIYOR”
Yapılan festivaller sayesinde “Afyonkarahisar’ı tüm dünya tanıyor” diyen Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven; “Afyonkarahisar’a altın bir nokta daha koymak için bir araya geldik. Geçen hafta modifiyeli araç festivali yapmıştık. 2 bin 500 araç giriş yaptı. Ortalama beş bin kişi güzel bir organizasyona iştirak etti. Geçen yıl yine ilk defa “MXGP Afyon” organizasyonu yaptık. Afyonkarahisar’ı tüm dünya bir MXGP markası olarak tanıdı. Gayemiz Afyonkarahisar’da taş üstüne taş koyabilmek. Şehrimizi tüm Dünyaya tanıtabilmek. Yaptığımız festivaller çerçevesinde şunu görüyoruz ki; Afyonkarahisar Türkiye’yi aştı. Tüm dünya tarafından tanınıyor. Gastronomi ve termal şehri olmamız ve bu amacı taşıyan tesislerin bir arada olması ile önemli bir yere sahibiz. Başkanımızın başka sürprizleri olacak. Spor yatırımları devam edecek. Termal tesis müdürlerimize de ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Basın mensuplarımızda bu organizasyonun parçası. Sizler vasıtası ile bu organizasyonu duyuruyoruz. Desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, belediye çalışanlarımıza, termal tesis müdürlerimize ve basın mensuplarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu organizasyonlarla Afyonkarahisar marka olmaya, Egenin incisi olmaya devam edecek. Kazasız belasız güzel bir organizasyon olmasını temenni ediyoruz” dedi.
İLK KEZ 6 DEFA ÜST ÜSTE ŞAMPİYONASI YAPILAN TEK ŞEHİR AFYON
Motokros Şampiyonasının başarısı ve Afyonkarahisar’a sağladığı katkılardan bahseden Milletvekilimiz Ali Özkaya ise; “Motokros olarak 5 yılda 6. organizasyonumuzu yapacağız. Dünyada ve Türkiye’de 6 defa üst üste şampiyonası yapılan tek spor dalı Motokros. Bu açıdan gerçekten istikrarlı ve her yıl yukarıya doğru yükselen bir ivme yakalamış bulunuyoruz. Uluslararası katılımcılardan birisi bana “Yurt dışında arama motoruna MXGP yazınca Afyonkarahisar çıkıyor” dedi. Bu şehrimizin tanıtımı açısından çok önemli. Ülkemize sağladığı katma değer açısından önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız yıllardır hep himayelerine alıyor. Bu yıl da bunun devamı için görüşme yapacağız. Bu alan son yıllarda karavan turizminin de önemli merkezlerinden biri haline geldi. İlimizin ticaretine, ekonomisine, istihdamına katkı sağlıyor. Şehrimizi tanıtmaya, geliştirmeye büyütmeye hep beraber devam edeceğiz. Şampiyonamız hayırlara vesile olsun. Kazasız belasız yarış sezonu olsun” diye konuştu.
YARIŞMACILAR MOTOKROS ALANIMIZDAN GIPTAYLA BAHSEDİYOR
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, son 5 yılda 6. kez ev sahipliği yapacağımız Dünya Motokros Şampiyonası’nın şehrimize hayırlı olmasını diledi. Organizasyona desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sunan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek; “2019 yılında göreve geldiğimiz anda Motokros Şampiyonasının ikincisini gerçekleştirdik. Dünyanın en iyi pisti, dünyanın en iyi padok ödülüne sahip yarışmacıların gıptayla bahsettikleri bir alana sahibiz.
Tek gayemiz, Sayın Milletvekillerimiz ve Valimizle beraber ilimizi nasıl daha fazla tanıtabiliriz, değerlerini nasıl daha fazla ön plana çıkarabiliriz. Bunun için de durmadan yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz. Bunda da başarılı olduğumuza ben inanıyorum. Çünkü 2019’dan bu tarafa gerek yöresel, gerekse uluslararası birçok festivale ev sahipliği yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bu çalışma da ilimizin tanıtımına ciddi katkı sunuyor” dedi.
FESTİVALLER ŞEHRİ OLDUK
Uluslararası ve ulusal bazda festivaller düzenlemeye bundan sonra da devam edeceklerini bildiren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek; “Hatırlanacağı üzere pandemi döneminde güvenli ülke Türkiye sloganıyla İtalya’daki yapılması gereken ayak, Afyonkarahisar’a verilmişti. O yıl iki şampiyonayı aynı anda Afyonda gerçekleştirmiştik. Gerek Motokros Şampiyonası ile gerekse gastronomi şehri ilan edildiğimiz andan itibaren Gastronomi Festivalimiz ile uluslararası alanda festivallerimizi yapmaya devam ediyoruz. Tüm bunların yanında yine çeşitlilik olsun diyerek şehrimizi yerel de ve ülke bazında tanıtmak amacıyla Karavan Festivalini başlattık” dedi.