Şuhut Anayurt Gazetesi

Abdullah Umurhan yazdı…

Abdullah Umurhan yazdı…
404 views
10 Ağustos 2023 - 0:06

Çok kıymetli hemşerilerim ilçemizin, Afyonkarahisar’ın, Ege Bölgemizin, biraz iddialı olacak ama ülkemizin tarafsız yayın yapmaya çalışan ender gazetelerinden bir tanesi Şuhut Anayurt Gazetemiz.
Zaman zaman bizden kürsü başlıklı köşeden siz okurlarla buluşuyoruz. Gazete sahibim Zafer Özaşkın dostum yazı yazmamız için sürekli arayıp teşvikte de bulunuyor, şimdiye kadar ki yazılarda yazılarımızın noktasına virgülüne dokunmadan yayınlanması için gayret sarf ediyor.
Şimdi diyeceksiniz ki bu övgülerin arkasından ne tür bir eleştiri gelecek. Gazeteyi her hafta düzenli olarak okumaya çalışıyorum. Başta köşe yazıları röportajlar ve diğer haberlere mutlaka okuma gayreti içerisinde oluyorum. Bu geçtiğimiz sayıda Şuhut Ziraat Odası başkanı Ömer Tunçay’ın bir kanala verdiği röportajın gazetemizde yer alan haberini baştan sona kadar zevkle okudum. Ömer bey’in kendi siyasi partisinden Belediye Başkanı seçilen Sayın Recep Bozkurt’a serzenişleri röportajın son kısmında yer almıştır. İşte gazetecilik burada başlamaktadır. Başkan Ömer Tuncay ile yapılan röportajdan aslında birkaç haber başlığı çıkabilirdi. Bunların en önemlisi ve manşetten verilebilecek haber başlığı Ömer bey’in anlattığı Belediye Başkanı ile ilgili anıydı. Aslında bu kısım habercilikte vurgulanarak en öne çıkarılması gereken kısımdır. Gazetecilikte bunu gerektirmektedir. Son zamanlarda biz gazeteciler hazır gelen metinleri haber olarak noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz. Bu gazetecilik değildir, hazıra alışmaktır. Gazetecilik olaylardan röportajlardan yorumlardan toplumu ilgilendiren toplumun önceliklerini öne çıkarmaktır. Toplumu gözeten başlıkları bulup değerlendirip öne çıkarma sanatıdır.
Belediye başkanlarının sorumlulukları ağırdır. Hesabı hem bu dünyada hem de öbür dünyada vermek durumundalardır. Uyarılar ikazlar dosttan arkadaştan hısım ve akrabadan geldiği zaman daha kıymetli ve değerlidir. Şahsen ben Ömer Tuncay’ın yaptığı ikaz ve uyarıların Belediye Başkanı Recep Bozkurt’un aldığını veya alması gerektiğini ifade ederek; gerçek dostun zamanında yol arkadaşını hataya düşmeden uyarabilen kimseler olduğunu düşünüyorum.
Gelelim yazımızın başlığına çuvaldız başkasına, ancak iğneyi kendimize,
gazetecilik adına güzel şeyler yapmak dileği ile,
Hoşça kalın, Sağlıkla kalın.