Şuhut Anayurt Gazetesi

AHMET AYTEKİN : Kısa Kısa Gündem

AHMET AYTEKİN : Kısa Kısa Gündem
1.191 views
13 Ocak 2022 - 12:50

2022 yılına ekonomik sorunlarla girdik. Düşünün, bir yılda her şeyin fiyatı ikiye katladı.
Çiftçiler olarak hala gübre sorunumuz çözülmedi. Gübre fiyatları çok yüksek . Tarımsal sulama elektrik fiyatları çok can sıkacak. Bunlarla ilgili şimdiye kadar hiçbir çalışma yok gibi .İktidar da bu konulara şu güne kadar kulağını tıkadı. Gübrede %50 destek verilmeli , tarımsal elektrik fiyatları düşürülmeli .
Afyon Pancar Kooperatifi aldığı bir kararla , ortakların aldığı ürünlerin bedellerinin yarısını peşin ödeme şartı getirdi. Ortaklar bu duruma isyan ediyor. Bu kararı alırken çok zorlandıklarını belirten , yönetim kurulu başkanı İbrahim Eroğlu ; bu sadece gübrede böyle , diğer ürünlerin yine hepsini vadeli satıyoruz , gübreye gelince , gübre çok pahalandı , gübre fabrikaları önceden 2-3 ay vade yapıyorlardı ,şimdi parasını almadan gübreyi göndermiyor, bu durum da kooperatifimizin ekonomik gücünü aşıyor.Dedi.
Her iktidarın yaptığı icraatları eleştirilir , kim eleştirecek ? Meslek odaları , sendikalar , siyasi partiler , yazılı , görsel ve sosyal medya . Demokratik bir ülkede olması gereken budur . Peki bu durum biz de böyle midir ; Hayır , meslek odaları ( Ziraat Odaları , TOBB , TÜSİAD, TESK vb.) Sendikalar ( TÜRK -İŞ , DİSK, HAK-İŞ , TİSK iktidarın yedeğindeki memur sendikaları) .Evet , toplumun her kesimini temsil eden bu amcaların sesi hiç çıkmaz , ya da çıkıyorsa bile kimse duymaz . Sebep ne , koltuk korkusu . Geriye siyasi partiler kalıyor , onların da TBMM de olanları muhalefet etmeye çalışıyor . Medyaya gelince , onların da muhalefet edenleri de RTÜK ile , ceza ile yıldırıyorlar . Böyle olunca iktidar her yaptığım doğrudur diyor. Diyor da sonuç ortada .
Son günlerde Suriyelilerle yaşanan gerginlik gündem oldu . Sahi bu insanlar niçin geldiler , bilen var mı? Sadece dört kişi biliyor Erdoğan , Bahçeli , Akar , Fidan . Suriyede can güvenliği yok diye . Sayılarını tam bilmiyoruz , bu insanlar geleli 10 yıl oldu . Bir kısmı bayramlarda Suriyeye gidiyor , tekrar geliyor . O zaman can güvenliği diye bir şey yok . Kaldı ki şu güne kadar 90 milyar dolar para harcandığı açıklanıyor . Bu olaylar gösteriyor ki Suriyeliler başımızı çok ağrıtacak çok.
Bu yazıyı yazdığım saatlerde . Şuhut Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Suat Benli covid testi pozitif çıktığı için tedavi altına alınmış , geçmiş olsun ve acil şifalar dilerim.
Salgın hastalıklardan , doğal afetlerden uzak bol ve bereketli kazançlar dilerim.